KAMUDA ENGELLİ KONTENJANI AÇIĞI 11 BİNİ GEÇTİ

admin avatarı

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’na engelliler işsiz giriyor. Kanuni yükümlülük olarak engelli istihdam etmek zorunda olan devlet kurumları bu yıl da 11 bin 317 engelli kontenjanı açığı verdi. En büyük açığı 6 bin 824 ile Milli Eğitim Bakanlığı verirken, onu bin 752 kontenjan açığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı izledi. Maliye Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü gibi kurumlar ise kendilerine ayrılan kontenjandan daha fazla engelli istihdam ederek örnek bir davranış sergiledi.

Bağımsız Sağlık-Sen, 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası dolayısıyla Devlet Personel Başkanlığı (DPB) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden engellilerin kamudaki istihdam açığını araştırdı.

Kamu kurum ve kuruluşlarının çalıştırdıkları memur sayısının yüzde 3’ü kadar engelli memur istihdam etmesi gerekirken, birçok kamu kurumunun engelli istihdam yükümlülüğünü yerine getirmediği belirlendi. Kamuda toplam mevcut memur sayısı 2 milyon 51 bin 578 iken engelli kontenjanı ise 61 bin 728 olarak bulunuyor. Ancak kamuda sadece 50 bin 410 engelli personel çalıştırılıyor. Kamuda 11 bin 317 engelli açık kontenjanların doldurularak atama yapılmasını bekliyor.

EN FAZLA MEB VE DİYANETTE AÇIK VAR

Kamu kurum ve kuruluşları arasında açık engelli kontenjanının yarıdan fazlası Milli Eğitim Bakanlığı’nda bulunuyor. Milli Eğitim’de 6 bin 824 atama yapılmayı bekleyen açık kontenjan bulunuyor. İkinci sırada ise bin 752 ile Diyanet İşleri Başkanlığı yer alıyor. Engelli çalıştırma yükümlülüklerini yerine getirmeyen diğer başlıca kurumlar ise şöyle:

“Adalet Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Gelir İdaresi Başkanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı.”

MALİYE BAKANLIĞI VE ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YÜZ GÜLDÜRDÜ

Kamu kurumları arasında kendilerine ayrılan kontenjanın üzerinde engelli istihdam eden kurumlarda bulunuyor. Bu kurumlar arasında 671 fazla engelli çalıştıran Oman Genel Müdürlüğü başı çekiyor. Maliye Bakanlığında ise 268 engelli kontenjanın üzerinde çalıştırılıyor. Fazla engelli çalıştırarak engellilerin yaralarına merhem olmaya çalışan diğer bazı kurumlar ise şöyle:

“Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Ankara Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, İnönü Üniversitesi.”

BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: SEÇİM MÜJDESİ BİLE OLSA ATAMALARI YAPILMALI

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kamu kurum ve kuruluşlarının kanundan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmemelerinin kabul edilemez olduğunu belirtti. Engellilere bir engelin de kamudaki bu gibi zihniyetlerden dolayı çıkarıldığının altını çizen Bayraktar, aynı durumun özel sektörde de geçerli olduğunu, işyerlerinde de engellilerin istihdam edilmediğini ifade etti. 24 Haziran seçimlerine yaklaşan bu süreçte emeklisinden, işçisine kadar pek çok kesim için seçim yatırımı yapıldığını kaydeden Bayraktar, “Seçim vaadi olarak olsa bile bu dönemde en azından engellilerin kamudaki atamaları yapılarak yüzleri güldürülmelidir. Kamuda istihdam fazlası verilmesi böylece özel sektöre de örnek olacak ve engelliler için bir engel ortadan kalmış olacaktır” dedi. Bayraktar, tüm engelli vatandaşların Engelliler Haftası’nı kutlayarak, “Bizler bu sorunun çözümü noktasında ilgili mercilere her türlü girişimde bulunacağız. Engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmek her vatandaşın görevidir” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts