TÜM HEMŞİRELERİMİZİN HEMŞİRELER HAFTASI KUTLU OLSUN

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ortalamasında 100 bin kişiye bin 71 ebe-hemşire düşerken, Türkiye’de bu rakamın sadece 261 olmasının iş yoğunluğu ve fedakârca verilen hizmeti gözler önüne serdiğini belirterek, “Hükümetin seçim öncesi 18 bin ebe, hemşire, tekniker ve teknisyen alacağını duyurması seçim yatırımından başka bir şey değildir. Sağlık çalışanlarının sırtındaki iş yükünün azaltılarak refaha kavuşmaları için yaklaşık 100 bin personel alımına ihtiyaç vardır” dedi. 

12-18 mayıs Hemşireler Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, hemşirelerin bu haftayı sorunlarla karışladıklarını belirterek “Tüm sağlık çalışanları gibi hemşirelerimizin de sabrı taşmış ve çalışma hayatındaki sorunlar katlanılmaz bir hal almıştır. Taleplerin sürekli göz ardı edilmesi derin bir ümitsizliğe neden olmaktadır. Ağır iş yükü, mobbing, ve şiddetin sürekli varlığını koruması ve ekonomik olarak sürekli bir geriye gidişin yaşanması nedeniyle hemşirelerimiz tükenmişlik sendromu yaşamaktadırlar. Sözleşmeli hemşire, vekil ebe hemşire gibi istihdam türleri ile çalışanlar özlük hakları açısından mağdur edilmektedirler. Geçici görevlendirmeler, görev dışı çalıştırmalar nedeniyle de sıkıntılar çekmektedirler” ifadelerini kullandı.

TALEPLER GÖZ ARDI EDİLMEMELİ

OECD ortalamasında 100 bin kişiye bin 71 ebe-hemşire düşerken, Türkiye’de bu rakamın sadece 261 olmasının iş yoğunluğu ve fedakârca verilen hizmeti anlattığını kaydeden Bayraktar, hemşirelerin taleplerinin göz ardı edilmemesini istedi.
Hükümetin seçim öncesi 18 bin ebe, hemşire, tekniker ve teknisyen alacağını duyurmasının bu kapsamda seçim yatırımından başka bir şey olmadığını anlatan Bayraktar, “Sağlık çalışanlarının sırtındaki iş yükünün azaltılarak refaha kavuşmaları için yaklaşık 100 bin personel alımına ihtiyaç vardır. Ancak bu şekilde gerçek bir iş refahına sağlıkçılar kavuşacaktır” dedi.
Bayraktar, daha iyi çalışma şartları sağlanması ve temel ücretlerin iyileştirilmesini istediklerini belirterek, “Fedakârlık timsali, devletin şifa ve şefkat eli hemşire arkadaşlarımız en iyi çalışma şartlarında hizmet üretmeye layıktırlar. Onların verdikleri hizmetin karşılığını ödemek zordur ama alın terlerinin ve hak ettiklerinin verilmesi de elzemdir. Artık yıllardır süregelen ihmalkarlık sonlandırılmalıdır. Bu temennilerle tüm hemşire arkadaşlarımızın 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası’nı kutluyor, kendilerine çalışma hayatlarında kolaylıklar diliyorum” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir