BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN: YOKSULLUĞA VE KÖTÜ ÇALIŞMA KOŞULLARINA KARŞI ALANLARDA OLACAĞIZ

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, yoksulluğa, güvencesiz çalıştırılmaya, esnek ve kuralsız çalışma modellerine karşı 1 Mayıs’ta alanlara çıkacaklarını belirterek, “Siyasi partilerin vesayetine ve üyelerinin haklarını hükümetlere peşkeş çeken sarı sendikacılık anlayışına karşı bağımsız bir toplum için alanlara çıkacağız. Ama bir kutlama havasında değil haklarımızı haykıracağız” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada tüm çalışanların 1 Mayıs’ını kutladı. 1 Mayıs’ta ülke çapındaki tüm şube ve temsilcilikleri ile meydanlarda olacaklarını belirten Bayraktar, sağlık çalışanlarının refah ve huzur dolu bir iş ortamına kavuşabilmeleri, emeklerinin maddi ve manevi karşılığını alabilmeleri için sürdürdükleri mücadeleyi kesintisiz devam ettireceklerini ifade etti.

YIPRANMA SÖZÜ UNUTULDU

Açıklamasında sağlık çalışanlarının sorunlarına değinen Bayraktar, daha önce hükümetin 2014 sonuna kadar sağlıkçılar için yıpranma payını çıkaracaklarına dair söz vermesine rağmen geçen sürede bu sözün yerine getirilmediğini söyleyerek, “Mesleklerini icra ederken yıpranan sağlık çalışanları her an ölüm ve hastalık riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Hükümet biran önce sözünü tutmalı ve bütün sağlık çalışanlarını bu yıl içerisinde yıpranma payına kavuşturmalıdır” dedi.

EK ÖDEMELERİ EMEKLİLİĞE YANSITIN

Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmaması konusunun sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından biri olduğunu kaydeden Bayraktar, “Emekli maaşları ek ödemesiz maaşa göre belirlenirken emekli maaşlarında büyük bir hak kaybı oluşmaktadır. Bu nedenle ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması için gerekli düzenlemelerin yapılması elzemdir” dedi. Bayraktar ayrıca ek göstergelerin yükseltilmesini isterken lisans tamamlama konusunda çıkarılan yasanın uygulanması için gerekli düzenlemelerin de yapılmasını talep etti.

AĞIR VE KÖTÜ ÇALIŞMA KOŞULLARI DÜZELTİLMELİ

Tüm sağlık çalışanları için sağlıklı ve güvenli çalışma koşullarının oluşturulmasında ve de sürdürülmesinde hükümetin geç kaldığını ifade eden Bayraktar, “Sağlık çalışanları, çalıştıkları ortam ve son dönemlerde karşılaştıkları sıkıntılar nedeniyle yaşamlarından bezmiş durumdalar. Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin hala önüne geçilemedi. Sağlık çalışanlarının kendi sağlıklarını muhafaza edebilmeleri için ağır ve kötü çalışma koşulları iyileştirilmedi. Sağlıkçıların tamamı gelecek endişesi yaşamaktadır” ifadelerini kullandı.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir