Hükümet TAKSİM’e izin vermedi

admin avatarı

İstanbul’da 1 Mayıs kutlamaları olaylı geçiyor. Şişli’de DİSK Genel Merkezi’nin önünde toplanarak 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak için yürümek isteyen grup, polisin uyarılarına rağmen dağılmadı. Bunun üzerine polis müdahalesi başladı.

Grup, sabahın erken saatlerinden itibaren Halaskargazi Caddesi’ndeki DİSK Genel Merkezi binasının önünde toplandı. Grubun oluşturduğu korteje, HDP Eş Genel Başkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü ile CHP İstanbul Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Süleyman Çelebi de destek verdi.

Yürüyüşe geçen grup, bir süre sonra polis tarafından durduruldu. Polis, kortejdekilere anonslarla yürüyüşün yasadışı olduğunu belirterek, sağlanan imkanlarla Yenikapı’ya gitmeleri yönünde uyarılarda bulundu.

Bunun üzerine emniyet yetkilileri ile DİSK temsilcileri, polis barikatlarının önünde bir süre görüştü. Polisin uyarılarını dinlemeyerek Taksim Meydanı’na yürümek isteyen gruba, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi.

Gruptan bazı kişiler de polise bilye, taş, havai fişek attı. Müdahale sonrası grup, Halaskargazi Caddesi’nin ara sokaklarına ve DİSK binasına doğru kaçtı.

DİSK binasının bulunduğu yere TOMA’lardan su sıkılırken, göstericiler de polise havai fişek attı.

Biber gazından en çok etkilenenler ise görevlerini yerine getirmek için çalışan gazeteciler oldu. Müdahale sırasında bazı iş yerlerinin camları da kırıldı. Biber gazından etkilenenler bölgedeki hastanelere götürüldü.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts