Ankara’da 1 Mayıs Kutlamalarında Gerginlik Ve Sükunet Birarada İdi

admin avatarı

EMEK ve Dayanışma Günü 1 Mayıs, Ankara’da 3 ayrı adreste kutlandı. İki yerde sükunet bir yerde ise polisle çatışma vardı.

Ankara’da 1 Mayıs’ı kutlamak isteyenler 2 ayrı adreste toplandı. Türk-İş’e bağlı sendikalar, Tandoğan Meydanı’nda toplanarak, sloganlar attı, pankartlar açtı. Katılımın düşük olduğu Tandoğan’da polise de az iş düştü.

DİSK, KESK, TBMMOB gibi örgütlerin 1 Mayıs için seçtiği adres ise Sıhhiye Meydanı idi. Kortej halinde Ankara Garı’ndan hareket eden gruplar için polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Meydana çelik tırlardan oluşan yeni tip kapılardan konulması dikkat çekti.

KOLEJ KAVŞAĞI’NDA OLAY

Kolej Kavşağı’nda toplanarak yürümek isteyen bir gruba ise polis müdahale etti. Kızılay’a yürümek isteyen ve Ziya Gökalp Caddesi’ni de trafiğe kapatan grubu polis dağılmaları yönünde uyardı. Uyarılara rağmen Kızılay ısrarını devam ettiren gruba yapılan müdahalede 22 kişi gözaltına alındı. Çok sayıda gösterici ve vatandaş da tazyikli su ve biber gazından etkilendi. Göstericiler plastik kelepçe takılarak toplu halde polis araçlarıyla taşındılar.

MEYDAN RENGARENK

Sıhhiye Meydanı’na kortejle gelenler, rengarenk görüntüler oluşturdular. Siyasi partiler yanında, sivil toplum örgütleri, uzun süredir eylemde olan Yatağan işçileri, futbol kulüplerinin formalarını giyen taraftarlar ve gey ve lezbiyenler de kortejde yerini aldı. Sıhhiye Meydanı’nda açılan pankartlarda “Özgürlük itaat etmez”, “Eşit, parasız eğitim ve sağlık”, “Mayıs bilincimiz, Haziran onurumuzdur” gibi ifadeler yer aldı. “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Biji yek gulan”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları atıldı.

Meydanda müzik grupları konserler verirken, Türkçe ve Kürtçe olarak yapılan konuşmalarda ise Taksim’de 1 Mayıs kutlamasına izin verilmemesi eleştirildi. Sık sık da Gezi Parkı eylemlerinde hayatını kaybedenler anıldı. Kutlamalara CHP’li milletvekilinin de katılması dikkat çekti.

EYLEMDEN SONRA KIZILAY

Ankara’daki kutlamalara katılanların dağılmasıyla birlikte ortalık yeniden karıştı. Meydandan ayrılan bir grubun Kızılay’a yürümeye çalışması üzerine polis müdahale etti. Göstericilerin havai fişeklerle karşılık vermesi üzerine polisten gaz fişeği ve tomalarla müdahale geldi. Polis, havadan da helikopterle denetimlerini sürdürdü.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir