BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN: ANESTEZİ TEKNİSYEN VE TEKNİKERLERİ TOKSİK GAZLARIN TEHDİDİ ALTINDA

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, anestezi teknisyenleri ve teknikerlerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini belirterek, anestezi teknisyen ve teknikerlerinin yaptıkları iş gereği hem fizik hem de mental yorgunluk yaşadıklarını söyledi.  Bunun yanı sıra toksik atık ve anestezik gazlara maruz kalan anestezi teknisyenlerinin daha sağlıklı ortamlarda mesleklerini sürdürmeleri için gereken koşulların biran önce sağlanmasını talep eden Bayraktar, “Anestezi teknisyen ve teknikerleri yetersiz atık sistemleri nedeniyle toksik gazların tehdidi altında görev yapmakta. Sağlık çalışanlarının çalışma koşulları biran önce iyileştirilmelidir” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Bayraktar, 16 Ekim Dünya Anestezi Günü dolayısıyla anestezi teknisyen ve teknikerlerinin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Anestezi teknisyen ve teknikerlerinin özlük hakları, atama sorunları, çalışma şartlarının iyileştirmesi gibi birçok sorunla karşı karşıya olduklarını ifade eden Bayraktar, çalışanların en büyük sorununun toksik atık ve anestezik gazlara maruz kalmaları olduğunu söyledi.

ANESTEZİK GAZLAR KABUSLARI OLDU

Yetersiz ücretlendirmeler ve belirsiz görev tanımı sebebiyle anestezi teknisyen ve teknikerlerinin birçok mağduriyet yaşadıklarını söyleyen Bayraktar, anestezi teknisyenlerinin ayrıca sağlık riskiyle de karşı karşıya olduğunu ifade etti. Bayraktar, “Çalışanların sağlığını olumsuz etkileyen yetersiz atık sistemleri sayesinde anestezi teknisyenleri toksik gazların tehdidi altındadır. Ağrısız ve sızısız ameliyat olma imkanı sağlayan anestezik gazlar, anestezi teknisyenlerinin kabusu olmuştur. Tüm çalışanlar toksik gazların tehdidi altında görev yapmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

YETERLİ DEĞERİ GÖREMİYORLAR

Anestezi teknisyen ve teknikerlerinin psikolojik anlamda da fazlaca yıprandıklarını kaydeden Bayraktar, “Anestezistler ne yazık ki toplumda da hak ettikleri saygı seviyesine ulaşamamaktadır. Artık istiyoruz ki anestezi teknisyenleri yeterli saygıyı görsün ve diğer sağlık çalışanları kadar hak ettiği seviyeye ulaşsın” dedi.

Mesaisinin tamamına yakınını ameliyathane ortamında geçirmek zorunda olan anestezi teknisyen ve teknikerlerinin günlerinin çoğunu güneş ışığı görmeden tamamlamakta olduklarına dikkat çeken Bayraktar, “Sağlık çalışanları bunun yanında kimi zamanlarda da idarecinin keyfi uygulamalarına muhatap olmakta ve görevleri dışında başka angarya işlerle de iş yükleri artırılmaktadır. Bu sorunun da acilen çözümü gerekmektedir” dedi.

Bayraktar, son olarak anestezi teknisyen ve teknikerlerinin 16 Ekim Dünya Anestezi Günü’nü kutladı.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir