BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN: GEÇİM DERDİ PSİKOLOGLARIN DA PSİKOLOJİNİ BOZDU

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, kamuda çalışmakta olan psikolog ve klinik psikologların sorunlarına dikkat çekti. Sayıları 3 milyonu bulan tüm kamu çalışanları gibi psikologların da geçim derdi ile karşı karşıya olduklarını belirten Bayraktar, psikolog ve klinik psikologların meslekleri ile ilgili olarak yasal düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de her geçen gün gencinin, işçisinin, işsizinin memurunun, emeklisinin giderek ruh sağlığında bozulma meydana geldiğine dikkat çekerek, “Son dönemde Türkiye’de yaşanılan terör saldırıları, darbe girişimleri, geçim sıkıntısı tüm toplumun ne yazık ki psikolojisini de bozmuştur. İnsanlar artık her güne kara bir haberle uyanmaktan geleceğe yönelik umutlarını da yitirmek üzeredir” dedi.

GEÇİM SIKINTISI ARTIYOR

Bayraktar, toplumsal olarak geçilen karanlık günlerin yanı sıra bir de insanların hayatta kalabilmek için verdikleri yaşam mücadelesinde de hezimetler yaşadığını ifade ederek, “Ülkedeki karamsarlık hızla artarken, geleceğe dair beklentiler de maalesef azalmaktadır. Halk, bırakın gülmeyi artık tebessüm edecek bir ruh haline bile sahip değil” dedi.

Halkın ruh sağlığının emanet edildiği kamuda çalışmakta olan psikolog ve klinik psikologların da yaşadıkları sorunlar ve geçim sıkıntısı nedeniyle kendi psikolojilerinin de tehdit altında olduğuna vurgu yapan Bayraktar, sorunun çözümü için ülkede normalleşme gerektiği gibi kişilerin yaşam standartlarının da iyileştirilmesi gerektiğini ifade etti. Bayraktar, “Kamuda sayıları 3 milyonu aşan her bir memur artık aldıkları ücretlerle borçlanmadan hayatlarını sürdüremeyecek aşamaya gelmiştir. Herhangi bir hane yoktur ki artık kredi borcu olmasın. Bu duruma acil çözüm üretilmelidir” dedi.

KADEME İLERLEMESİ ARTIRILMALI

Bayraktar ayrıca, lisans eğitiminin ardından en az 2 yıl, çoğu enstitüde staj ile birlikte 3 yıl olarak verilen klinik psikoloji yüksek lisans eğitimini alan psikologların yalnızca bir kademe ilerlemesi almasının yetersiz olduğunu da dikkat çekti.

Ayrıca en az 4 yıl, bazı fakültelerde beş yıl ve yüzde 100 İngilizce eğitim alan, yanı sıra bir çok klinik, gelişim, adli, endüstri psikolojisi eğitimleri gören ve birçok terapi, test uygulaması eğitimlerini kendileri almak zorunda olan psikologların kamu sektöründe hizmet etmeyi tercih ettikleri takdirde ‘yardımcı sağlık personeli’ olarak hizmet verdiği ve hali hazırda meslek yasaları dahi bulunmadığını belirten Bayraktar, sorunların çözümü için Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a da çağrıda bulundu. Bayraktar, kamu kumrularında çalışan psikolog ve klinik psikologların meslekleri ile ilgili biran önce yasal bir düzenleme yapılmasını talep etti.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir