Üniversite Hastaneleri İflasın Eşiğinde

admin avatarı

Üniversite hastaneleri içine düştükleri borç batağı nedeniyle alarm veriyor. Türkiye’nin en köklü hastaneleri Çapa ve Cerrahpaşa, düştüğü mali kriz nedeniyle toplam 322 milyon lira borca girerek iflasın eşiğine dayandı.

Türkiye’de sağlık sisteminin can damarı konumuna sahip üniversite hastaneleri mali krizle boğuşuyor. Özellikle Türkiye’nin en köklü hastanelerinden İstanbul Üniversitesi’ne bağlı İstanbul Tıp ve Cerrahpaşa Tıp fakülteleri için bıçak kemiğe dayandı. Hastaneler çoğu medikal firmalara olmak üzere piyasaya 322 milyon lira borçlanarak iflasın eşiğine dayandı. Tıbbi malzeme satın alımı için yapılan ihalelere ödeme yapılmadığı gerekçesiyle hiçbir firma katılmıyor.

 

HAYATİ BİRİMLER KAPANDI

Yaşanan ekonomik krize hemşire ve hekim yokluğu eklenince sorun daha da büyüyor. Bu nedenle hastalar için hayati önem taşıyan birçok birim kapatıldı. Çocuk beyin cerrahisi, beyin cerrahisi yatan hasta servisinin bir katı, genel cerrahi servislerinin her biri, radyasyon onkoloji ünitesinin yatan hasta servisi ile çocuk nöroloji, çocuk kardiyoloji üniteleri kapatılırken yoğun bakım yatak sayıları ve çok sayıda ameliyat masaları kapatılarak kullanılamaz hale getirildi.

HACETTEPE’NİN BORCU 230 MİLYON

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, “Üniversite hastaneleri iyi yönetilmesi gereken mali yapıya sahip. Eğer finans yönetimi amatörce olursa ciddi sıkıntı kaçınılmaz olur. Bunun oluşmasında birçok faktör var. Maalesef gerçek maliyete yönelik bir ücretlendirme yok. Hastanelerin giderleri çok fazla. Borçlanan üniversiteler borcunu kapatana kadar finansal maliyeti yükseltmek zorunda kalıyor. Yani hem sistemden hem de yönetimden kaynaklanan nedenler söz konusu. İyi yönetilmesi lazım. Hacettepe olarak 2 yıldır borcumuzu artırmadan devam ediyoruz. 2011 yılı sonunda 270 milyon borcu varken bugün 230 milyon civarında” dedi.

BÜTÜN HASTANELER AYNI DURUMDA

İstanbul Üniversitesi Hastaneleri Genel Direktörü Doç. Dr. Haluk Özsarı, hastanelerin içinde bulunduğu mali çıkmazı doğruladı. Özsarı yaptığı açıklamada, “Maalesef durum bu. Sorun sadece bizimle sınırlı değil. Türkiye’deki bütün üniversite hastaneleri aynı sıkıntıları yaşıyor. Gelirler giderin sadece 3’te ikisini karşılayabiliyor” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts