Türkiye’de ithal doktor sorunu

admin avatarı

Türkiye’de yabancı doktorların özel sektörde istihdam edilmesi yetmezmiş gibi hükümet şimdi de kamuda yabancı doktor çalıştırmanın önünü açtı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu geçtiğimiz günlerde, “YÖK ve Dışişleri ile görüşeceğiz. Yunanistan’da doktorlar uzmanlık eğitimi için uzun yıllar bekliyorlar. Biz bu doktorlara uzmanlık eğitimini Türkiye’deki üniversitelerde yaptırırsak hem asistan ihtiyacımızı karşılarız hem de gelecekte uzman doktor ihtiyacımıza çare olur. Bizim de 10 bin pratisyen hekim, 20 bin uzman hekime ihtiyacımız var” diyerek ilk etapta Yunanistan’dan 5 bin hekimin kamuda asistan olarak görevlendirebileceğini söyledi.

Yaklaşık bin kadar yabancı doktor hali hazırda zaten özel sektörde çalışırken, Yunanlı doktorlara kamuda çalışmaları için çağrıda bulunmak vatandaş-doktor ilişkisini bozmaktan öteye gitmeyecektir.

YABANCI DOKTOR AŞKI 2007’DE BAŞLADI

Hükümet, yabancı doktor sevdasına ilk kez 2007 yılında tutuldu. 2007’de iktidar bu sevdasını Yasa Tasarısına dönüştürürken Cumhurbaşkanı tasarıyı veto etmişti. 2011 yılında ise Sağlık Bakanlığı Teşkilat Yasasını değiştiren Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Türkiye’de doktorluk ve hemşirelik yapabilmek için “Türk” olmak şartı kaldırıldı. Yani başka bir deyişle hükümetin yabancı doktor sevdası, Yunan doktor aşkına dönüştü.

Yurt dışında görev yapan kariyerli hekimlerin ülkemize döndürülmesi gibi bir çalışma yerine işsiz doktorların Türkiye’ye davet edilmesi akla mantığa yatmamaktadır. Kendi öz değerlerimize sahip çıkamadığımız gibi Türk doktorlarının sorunlarını çözmek konusunda da aciz durumdayız. Kariyerli doktorlarımız yurt dışına gidiyor. Bunlara çözüm yerine işsiz doktorlar ülkemize gelin demek çok manidardır. Soruna yanlış bir bakış açısıdır.

“BENİ TÜRK HEKİMLERİNE EMANET EDİNİZ”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Beni Türk hekimlerine emanet ediniz” sözü her daim aklımızdadır ve Türk halkı da bu şiarla hareket etmektedir. Her ne kadar ilmin milleti olmasa da kamuda dili, kültürü farklı olan insanların vatandaşla yaşayacakları sorunlar göz ardı edilmemelidir. Tersine beyin göçü için çaba sarfedilerek yurtdışına giden uzman doktorlarımız Türkiye’ye dönmeye davet edilmelidir. Türkiye işsiz yabancı doktorların panayır yerine dönüştürülmemeli.  

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts