TORBA YASADA SAĞLIK ALANIYLA İLGİLİ NELER VAR?

admin avatarı

TBMM Başkanlığına sunulan teklif sağlık alanı ile ilgili şu düzenlemeleri içeriyor:

EMEKLİ MAAŞLARI: Doktor ve diş hekimi emeklilerine aylıklarına ilaveten ek bir ödeme yapılacak. Bu durumda uzman hekim ve dişçilerin maaşı yaklaşık 2 bin, uzman olmayanlarınki ise bin 335 lira artacak.

HİZMET ZAMMI: Sağlık çalışanlarına mesleki yıpranmalarından dolayı ek ödeme tavanları esnetilecek. Sağlık çalışanlarıyla birlikte tabip öğretim elemanlarına da ek ödeme yapılacak. Sağlık çalışanlarına bir yıllık çalışmalarına 60 gün fiili hizmet süresi zammı verilecek.

USHAŞ KURULUYOR: Sağlık turizminin geliştirilmesi için Uluslararası Sağlık Hizmetleri unvanıyla bir anonim şirket (USHAŞ) kurulacak. Şirketin kuruluş sermayesi 10 milyon lira olacak.

YÜZDE 50 PERSONELE DAĞITILACAK: Uluslararası sağlık hizmetleri kapsamında elde edilen gelirin yüzde 50’sine kadar olan kısmı bu hizmetlerde görev alan personele ek ödeme olarak dağıtılabilecek.

ESNEK ÇALIŞMA: Doktor, diş tabibi ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar tarafından verilen sağlık hizmetleri için bütçeleri ayrı olmak şartıyla sağlık kuruluşları arasında iş birliği yapılabilecek ve belirtilen personelin esnek çalışabilmesine imkan sağlanacak.

BİRDEN FAZLA SAĞLIK KURUMU: Tabip, diş tabibi ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar, birden fazla sağlık kurum ve kuruluşunda Sağlık Bakanlığınca yapılan istihdam planlamaları çerçevesinde çalışacak.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts