SSK, BAĞKUR EMEKLİSİ SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ KESİNTİSİNDEN NİSAN’DA KURTULUYOR

admin avatarı

Hükümet 4 milyona yakın çalışan emekliye verdiği sözü tuttu. Yaşlılık veya emekli aylığı bağlandıktan sonra çalışmaya devam edenlerin aylıklarından alınan yüzde 10 oranındaki sosyal güvenlik destek primi kesintisini kaldırdı. Emekli Sandığı’na tabii emeklilerin aylıklarından kesilen tutarların iadesi için çalışma başlatıldı. Emekli aylıklarını 3 ayda bir alanlardan kesilen tutarlar hesaplara yatırılacak. Bunun için dilekçe ile başvuruda bulunulması gerekmiyor.

29 ŞUBAT’TA SONLANDIRILIYOR

Çalışan emeklilerin destek primi kâbusu son buldu. Destek primi kesintisinin kaldırılmasına yönelik karar 10 Şubat 2016 itibariyle yürürlüğe girdi. Karar düzenlemenin yayımını takip eden ödeme dönemi başından itibaren yürürlüğe girecek. Buna göre, SSK, hizmet akdiyle çalışanlar, BAĞKUR, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar, Emekli Sandığı, kamu görevlileri kapsamında yaşlılık ve emekli aylığı alanlar, esnaf olarak çalışması nedeniyle kesinti yapılanların bu kapsamdaki sigortalılıkları 29 Şubat tarihi itibariyle sonlandırılıyor.

EMEKLİ SANDIĞINA İADE

Emekli Sandığı kapsamında emekli aylıkları 3 aylık dönemler itibariyle alanların aylığından kesilen tutar taleplerine ihtiyaç duyulmadan iade edilecek. Bu kapsamdaki emeklilerin Şubat aylıklarından destek primi peşin kesildiği için Mart ayında kesinti olmayacak. SGK il müdürlükleri emeklilerin aylıkların kesilen tutarları ilgili hesaplara aktaracak.

SSK, BAĞKUR EMEKLİS NİSAN’DA KURTULUYOR

Bu kapsamda SSK (4A), BAĞKUR (4B) kapsamında yaşlılık aylığı alanlara Şubat 2016 dönemindeki çalışmaları nedeniyle destek primi tahakkuk edecek. Destek primi Mart 2016 dönemi aylıklarından kesilecek. Nisan ayı itibariyle artık aylıklarından prim kesinti yapılmayacak.

ZAM OLARAK YANSIYACAK

Destek priminin kaldırılması bazı emeklilere zam olarak yansıyacak. Emekli olduktan sonra Bağ-Kur’lu olarak çalışmaya devam eden emekliler yüzde 10 oranında sosyal güvenlik destek primi ödüyor. Böyle olunca da, emeklilerin maaşlarında ortalama 100 liralık düşüş oluyor. Yeni uygulama ile çalışan emeklilerin maaşlarındaki kesinti de kaldırılmış olacak, emeklinin de maaşı yükselecek.

4 MİLYON KİŞİ ÇALIŞIYOR

Türkiye’de 10.5 milyon emeklinin yaklaşık 4 milyonu çalışıyor. Türkiye’de genç emekliliğin de etkisiyle her 100 emekliden 42’si çalışmaya devam ediyor.      Geçen yılın verilerine göre 3 milyon 472 bin kişiden destek primi kesintisi yapıldı. Bu kişilerden yaklaşık 556 bini emekli olduktan sonra bir işverene bağlı olarak çalışmaya devam edenlerden (4A) oluştu. Destek primi kesilenlerin önemli bir bölümü de emekli olduktan sonra işyeri açan ya da şirket ortağı olanları (4B) kapsıyor. Yaklaşık 3 milyon kişi emekli olduktan sonra kendi işini açtığı için sosyal güvenlik destek primi ödüyor. Toplam ödenen prim miktarı da 1.4 milyar lirayı buluyor. Bu rakamın 1.1 milyar liraya yakının 4B’liler, 331 milyonunu da 4A kapsamında olanlardan prim kesintisi olarak ödeniyor. (SABAH GAZETESİ)

 

 

BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN’İN KONU HAKKINDAKİ GÖRÜŞÜ:

Yaşlılık veya emekli aylığı bağlandıktan sonra çalışmaya devam edenlerin aylıklarından alınan yüzde 10 oranındaki sosyal güvenlik destek priminin kaldırılmasını olumlu karşılıyoruz. Ancak emeklilerin sorunları sadece bununla sınırlı değil. Özellikle ek ödemelerin emekli aylıklarına yansıtılmaması nedeniyle düşük ücretler bağlanan memur emeklileri ailelerini geçindirmekte zorlanmakta ve emekliliği hak etmiş yüzbinlerce memur da maaşı düşeceği için emekli olmaktan korkmaktadır. Bu nedenle ek ödemeler emekli aylığına yansıtılarak aylıklar öyle hesaplanmalıdır.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir