SAĞLIKÇIYA SÖZLÜ ŞİDDETTE İLK HAPİS CEZASI

admin avatarı

Sağlıkta şiddette mahkemeden örnek karar geldi. Hekime sözlü şiddet gösteren ve ‘pişmanlık duymadığını’ söyleyen sanığa mahkeme 1 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, kişinin yeniden şiddet gösterebileceği kanısı oluştuğu için hükmün ertelenmemesine karar verdi. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, kararın sağlıkta şiddette caydırıcı örnek olduğunu söyledi.

1 YIL 9 AY HAPİS

İzmit’te Nurdoğan Bucak isimli vatandaş, bir sağlık merkezine başvurarak 3 çocuk için sağlık raporu almak istedi. Hekim, kendi çocuğuna rapor verdi ancak diğer iki çocuğun velisi olmadığı için rapor veremeyeceğini belirtti. Bunun üzerine Nurdoğan Bucak, “Şerefsiz çocuğu, bir şeyden anlamıyorsun, bir tane imza atacaksın, yapsan ne olur yani?” şeklinde hakaret etti. Hekimin “Git işine” demesine üzerine ise “Aptal seni, senin evini biliyorum, sana gösteririm, yaşatmayacağım seni” şeklinde tehdit etti.

Hekim, sağlık Bakanlığı’nın şiddet gören sağlık personelini korumak için kurduğu Beyazkod sistemine başvurdu. İzmit İl sağlık Müdürlüğü avukatları Nurdoğan Bucak hakkında suç duyurusunda bulundu ve dava açıldı.

“PİŞMAN DEĞİLİM” DEDİ

Yargılama sonucunda mahkeme, sanık Nurdoğan Bucak’a tehdit ve hakaret suçundan 1 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Hakim, sanığın kişiliği, dava sürecindeki davranışları, pişmanlığının olmayışı, suç işleme eğiliminin ve yatkınlığının olması, ileride bir daha suç işlemeyeceğine dair kanaatin oluşmaması nedeniyle, sanığın daha önce aldığı bir hapis cezası olmamasına rağmen, hapis cezasının ertelenmemesine karar verdi.

SÖZLÜ ŞİDDETE HAPİS

Böylece, Türkiye’de ilk kez hekime sözlü şiddet gösteren bir kişi mahkeme tarafından hapis cezasıyla cezalandırılmış oldu. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, söz konusu kararın hekime şiddetin caydırması açısından çok etkili olacağını beklediklerini söyledi. (sabah.com.tr)

BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BU KONUDA NE DÜŞÜNÜYOR:

Sağlık çalışanlarının yıllardır maruz kaldığı ve bir türlü çözülemeyen şiddet vakaları en öncelikli çözülmesi gereken konular arasındadır. Bu bağlamda verilen kararı bir nebze de olsa olumlu karşılarken, sağlıkçılara şiddet uygulayanlara verilecek cezaların ve yaptırımların daha da artırılmasını temenni ediyoruz.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts