SAĞLIKÇIYA DOKUNAN YANDI, YANACAK!

admin avatarı

Sağlıkta şiddeti mahkemeler cezasız bırakmadı. Son 2 yılda hekime yönelik şiddete karşılık 10 bin dava açıldı. 5 bin dava karara bağlandı, 3 bin 266’sı mahkumiyetle sonuçlandı.

Sağlık Bakanlığı şiddet vakalarından hekimleri korumak için 1 Haziran 2012’de ‘beyaz kod’ sistemini kurdu. Böylece sağlık çalışanına şiddet vakaları kayıt altına alındı ve caydırıcılık sağlandı. Son 3 yılda 37 bin 205 sağlık çalışanına yönelik şiddet olayı gerekleşti. Şiddet olaylarının yüzde 34’ünün fiziksel şiddet olması dikkat çekti. Şiddet olayları en çok Devlet ve Eğitim Araştırma Hastanelerinin poliklinik ve acil servislerinde yaşandı. Şiddete en çok hekimler, hekim dışı sağlık personeli, sözleşmeli şirket çalışanı, diş hekimi, idari hizmet personeli maruz kaldı.

3 BİN 266 KİŞİ MAHKUM OLDU

Şiddet olaylarıyla ilgili son 2 yılda 10 bin 16 dava açıldı. Bu davaların 5 bin 696’sı halen devam ediyor. Bin 990 dava için takipsizlik kararı verildi. Yine bu davaların 3 bin 266’sı mahkumiyetle sonuçlandı. Şiddet gösterenlerin bin 54’ü ise beraat etti. Gaziantep’de hastasının yakını tarafından bıçaklanarak öldürülen Dr. Ersin Arslan’ın katiline 24 yıl hapis cezası verildi. Öldürme dışında fiziksel şiddet olaylarına ise yaklaşık 1 ila 2 yıl hapis cezaları verildiği görüldü. Mahkemeler hekime şiddet vakalarında cezaların ertelenmemesine hükmederek, cezaları en ağır şekliyle uygulanması yoluna gitti. Hekime yönelik, hakaret, sözlü şiddet olaylarında ise mahkemeler ağır para cezaları verdi.

ŞİDDET AYNI SEYİRDE

Sağlıkta şiddet 2014 yılında 11 bin 174 olarak gerçekleşirken 2015 yılının ekim ayında 10 bin 237 olarak tespit edildi. Yine 2014 yılında yüzde 35 oranında olan fiziksel şiddet 2015 yılı Ekim ayı itibariyle yüzde 31 olarak gerçekleşti. Bu durum şiddet olaylarının son 2 yılda aynı oranda gerçekleşeceği şeklinde yorumlandı. (sabah.com.tr)

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts