BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN: TÜRKİYE BİRİNCİSİNİN MÜLAKATTA ELENDİĞİ YERDE ADALET YOKTUR

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Türkiye genelinde 12 bin adayın katıldığı Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı’nın yazılı etabını birinci sırada tamamlayan sağlık çalışanının yapılan mülakatta elendiğine dikkat çekerek, “Görevde yükselme ve unvan değişikliğinde liyakat ilkesinin yok edilmesi ve kamu görevlilerinin subjektif kriterlere göre yükselmesini öngören mevcut düzenleme artık bir garabet olmaktan öteye geçememektedir. Türkiye birincisinin mülakatta elendiği bir sistemde adaletten söz edilemez. Bu nedenle görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının yazılı şekilde ve adalet ilkelerine göre yapılması önem arzetmektedir” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Afyon’da 112 Acil Tıp Teknisyeni (ATT) olarak görev yapan bir sağlık çalışanının katıldığı Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı’nın yazılı bölümünde birinci olmasına rağmen mülakatta elenmesine tepki göstererek, “Türkiye’de görevde yükselme ve unvan değişikliğinin liyakat esasları üzerine gerçekleşmesi gerekirken, 12 bin kişinin katıldığı sınavdan birinci olarak çıkan personelin hakkı gasp edilmiştir. Söz konusu sağlık çalışanına mülakattan 70 puan altı verilerek müdür olma olanakları haksız bir şekilde elinden alınmıştır” ifadelerini kullandı.

SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ KAÇINILMAZDIR

Görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin sınavların adalet ve hakkaniyet ilkelerine göre gerçekleşmesi, yazılı sınavın ölçü kabul edilmesi gerektiğine dikkat çeken Bayraktar, bu kapsamda Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik’te

liyakat ilkesini zedeleyen maddelerin iptal edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Bayraktar, “Özellikle görevde yükselme sınavlarından muaf tutulacak görevleri genişleten, bu sınavlara katılabilmek için belirli bir süre çalışmış olma şartını kaldıran, müdür kadrolarına atanmada yazılı sınavı kaldırarak sözlü sınavdan 70 almış olma şartı getiren hükümler acilen liyakat ilkeleri çerçevesinde yeniden düzenlenmelidir” dedi.

BU SİSTEMDE ADALETTEN SÖZ EDİLEMEZ

Bayraktar, sınavlarda liyakat ilkesinin yok edilmesi ve kamu görevlilerinin subjektif kriterlere göre yükselmesini öngören mevcut düzenlemenin artık bir garabet olmaktan öteye geçemediğine işaret ederek, “Türkiye birincisinin mülakatta elendiği bir sistemde adaletten söz edilemez. Bu nedenle görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının yazılı şekilde ve adalet ilkelerine göre yapılması önem arzetmektedir” dedi.

Bayraktar ayrıca, görevde yükselme ya da unvan değişikliklerinde kurumlarca konulan yaş sınırının da kaldırılması gerektiğini belirtti.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts