SAĞLIKÇILAR KURBAN KESECEKLERİ UYARDI: KENDİNİZİ KESMEYİN!

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen, Kurban Bayramı’nda kurban kesecek kasap ve vatandaşları alması gereken önlemler konusunda uyardı. Açıklamada, hayvan kesiminin işin ehli insanlar tarafından yapılması gerektiğinin önemine değinilerek, ciddi sağlık problemleri yaşamamak için kurban kesimiyle uğraşacakların tetanos aşısı olmaları ve kesim sırasında sağlam bir eldivenle ellerini korumaları önerildi.

Bağımsız Sağlık-Sen’den yapılan açıklamada, önümüzdeki günlerde idrak edilecek Kurban Bayramı dolayısıyla kurban kesecek vatandaşlara, oluşabilecek yaralanmalar ve alınabilecek önlemler hakkında bilgi verildi.

Özellikle büyükbaş hayvan kesimi sırasında ciddi yaralanmalar yaşanabildiğine dikkat çekilen açıklamada, kesimin işin ehli insanlar tarafından yapılması gerektiğinin altını çizdi.

ACİLLERDEKİ YOĞUNLUK MÜDAHALEYİ GECİKTİREBİLİR

Açıklamada, hayvan kesimi esnasında en çok yaşanılan kazaların el kesikleri ve buna bağlı olarak kimi vakalarda parmak kopması olduğu ifade edilirken, vatandaşların bu tür kazalara karşı eldiven giyerek ve tetanos aşısı olarak önlem alabilecekleri söylendi.

Bayramın ilk günü yaşanılması muhtemel kazalar nedeniyle acil servislerde yoğunluk olabileceğini ve bunun da yaralanan yere geç müdahale riski doğurabileceğinin kaydedildiği açıklamada, “Yaşanabilecek küçük sıyrıklar için olsa bile tetanos aşısı olmakta fayda var. Son 5 yıl içinde tetanos aşısı yapılmamışsa bıçakla yaralanan kişilerin bu aşıyı yaptırması yararlı olur” denildi.

ÖNCELİK BASKILI PANSUMAN YAPMAK

Herhangi bir bölgede yaralanma olduğunda yaranın üzerine baskılı pansuman yapılmasının büyük önem taşıdığının ifade edildiği açıklamada, yaralanma esnasında önceliğin kanamayı durdurmak olması gerektiğini belirtildi.

Atar damar gibi çok ciddi bölgelerin kesilmesi halinde ise ciddi ve hayati bir tehlikeyle karşılaşılabileceğinin kaydedildiği açıklamada, böyle bir duruma maruz kalan kişinin temiz herhangi bir şeyle yara üzerine baskı yapıp sıkıca sararak en yakın sağlık merkezinin acil servisine gitmesi gerektiği belirtildi. Parmak kopmasının ise kalıcı bir sakatlığa neden olabileceğine dikkat çekilirken, eğer parmak kopmuşsa mutlaka içi buz dolu kapalı bir kaba konularak hastaneye yetiştirilmesinin önemli olduğu vurgulandı. 

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts