SAĞLIKÇILAR 17 NİSAN’A YİNE YASLI GİRİYOR

admin avatarı

Sağlık çalışanları, daha önce yas ilan ettikleri Dr. Ersin Arslan’ın bir hasta yakını tarafından katledildiği 17 Nisan’a yine yaslı giriyorlar. Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Arslan’ın katledildiği geçen üç yıl içerisinde sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet olaylarında herhangi bir azalma olmadığını, aksine bu tür olayların her geçen gün arttığını belirterek, “Hayat kurtarmak için gecesini gündüzüne katarak çalışan sağlıkçılar gelinen noktada artık kendi hayatlarından şüphe duymaktadır. Sağlıkçılara uygulanan şiddet durmadığı sürece yasımız da son bulmayacaktır” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, 17 Nisan 2012 tarihinde Gaziantep’te bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülen Dr. Ersin Arslan’ın ölüm yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddeti bir kez daha kınadı. Daha önce sağlıkçılar tarafından bugünün yas ilan edildiğini hatırlatan Bayraktar, “3 yıl önce yaşanan bu akıl almaz saldırıdan derslerin çıkarılması gerekirken, gelinen nokta bizlere gösterdi ki ne yetkililer ne de insan olmanın koşulunu dahi yerine getiremeyen bir kısım hasta ve hasta yakını bu derslerden nasibini alamadı. Geçen 3 sene içerisinde bir gün yok ki sağlıkçılar şiddete maruz kalmamış olsun” ifadelerini kullandı.

 

BİNLERCE SAĞLIKÇI ŞİDDET MAĞDURU

Bayraktar, Dr. Ersin Arslan’ın katledilmesinden sonra Sağlık Bakanlığı’nın devreye soktuğu “Alo 113 Beyaz Kod” sistemine bugüne kadar 30 bine yakın sağlıkçının başvuruda bulunduğunu belirterek, “Geçen sürede binlerce sağlık çalışanı sözlü veya fiziksel olarak şiddete maruz kaldı. En fazla şiddete maruz kalanlar arasında hekimler bulunurken, diğer sağlık çalışanları da bıçakla yaralama ve küfür dahil şiddetin her türlüsünden nasibini aldı. Tek derdi vatandaşın sağlığı olan ve onlara daha iyi hizmet sunabilmek için 7-24 görev yapan sağlık çalışanlarının maruz kaldıkları bu şiddet vakaları asla kabul edilemez. Dünyada bir başka meslek daha yoktur ki bir taraftan insan hayatı kurtarsın, diğer taraftan da saldırı sonucu kendi canından olsun. Bu akıl tutulması artık son bulmalı ve sağlık çalışanları hak ettikleri değeri görebilmelidir” dedi.

YETKİLİLER UYUYOR MU?

Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere bu konuda sorumluluğu bulunan her kurum ve kuruluşa çağrıda bulunan Bayraktar, “Yıllardır gerek canımızdan olarak, gerek darp edilerek, gerekse küfür yiyerek bu mesleği sürdüren sağlıkçılar olarak yine de bir gün olsun kimseye sitemde bulunmadık. Çünkü bizler işimizi yapmakla o kadar meşgulüz ki bırakın kendimize vakit ayırmayı vatandaşa hizmet vermekten kendimizi savunacak zaman bile bulamıyoruz. O nedenle çağrımız yetkililere. Herkes kendi işini yapsın. Bizler sağlıkçılar olarak kendi işimizi layığıyla yapıyoruz. Ya sizler derin uykularda mısınız ki yıllardır sesimizi duymazdan geldiniz. Artık sağlıkçıların ne sabrı ne de dayanacak gücü kalmamıştır. Sağlıkta şiddet sorununa acilen çözüm bulunmalıdır” dedi.

Bayraktar son olarak Dr. Ersin Arslan’ı bir kez daha rahmetle anarken, ailesine ve yakınlarına ise sabırlar diledi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts