SAĞLIKÇI ARKADAŞIMIZIN KATLEDİLMESİNE TEPKİ: SAĞDUYUMUZU YİTİRİYORUZ, ARTIK YETER!

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Samsun’da görev yapan bir doktorun bir hastane çalışanının yakını tarafından katledilmesi üzerine yaptığı açıklamada, sağlıkçıların maruz kaldığı şiddet olaylarına karşın yeterince tedbir alınmaması nedeniyle yetkililere sert tepki gösterdi. Bayraktar, “Katledilen doktor arkadaşımız hayatını bu şekilde kaybeden ilk arkadaşımız değil. Daha önce defalarca ‘bu son olsun’ dedik, ama artık bakıyoruz ki bu tür olayların ardı arkası kesilmiyor. Artık sağlık çalışanlarının bu durumlara tepkisiz kalması beklenmesin. Çünkü bizler ne kadar fazla sağduyulu davranmaya çalışıyorsak o kadar fazla ölüyoruz. Artık bizlerde sağduyu kalmadı” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, Samsun’da özel bir hastanede görev yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aynur Dağdemir’in bir hastane çalışanının yakını tarafından önce çeşitli yerlerinden bıçaklanıp ardından da hastanenin 5. katından aşağıya atılması olayıyla ilgili yaptığı açıklamada sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti bir kez daha lanetledi.

ARTIK YETER!

Bayraktar, sağlıkta yaşanan şiddetin sona ermesi gerektiğini belirterek, şiddet uygulayan kişilerin tutuklu yargılanmasına yönelik yasal düzenleme yapılmasına karşın, uygulamada yaşanan aksaklıklar nedeniyle düzenlemelerin hiçbir işe yaramadığını kaydetti.

Sağlık Bakanlığı’nın sağlıkçıların maruz kaldığı şiddetin önüne geçebilmek için başlattığı “Sağlıkta Şiddete Sıfır Tolerans” kampanyasının görüldüğü üzere bugüne kadar hiçbir işe yaramadığını belirten Bayraktar, “Çalışanlara yönelik şiddetin en fazla görüldüğü kurumların başında gelen hastanelerde, güvenlik zafiyeti bir canın daha yitip gitmesine neden olmuştur. Sağlık sisteminde sadece hasta memnuniyeti üzerinden değerlendirme yapanlar çalışan memnuniyetini dikkate almadıkları gibi çalışanların can güvenliğini sağlayacak güvenli bir çalışma ortamı da temin edemez duruma düştüler. Ama artık yeter. Sağlıkçıların bu duruma dayanacak gücü kalmamıştır” dedi.

2014 YILINDA 11 BİNİ AŞKIN ŞİDDET VAKASI İLETİLDİ

Bayraktar, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önlemek için açılan “Beyaz Kod” hattına 2014 yılında 11 bin 174 şiddet vakasının bildirildiğine dikkat çekerek, “Alınan yetersiz önlemler ve istatistiki rakamlar göstermektedir ki, şiddet vakaları azalmak yerine her geçen gün daha da artmaktadır. Hükümetin ve bu konuyla ilgili yetkililerin bu konuya karşı vurdumduymazlıkları devam ederse daha çok canların gideceği de aşikardır. Bu konuda artık ciddi adımlar atılmalıdır. Çünkü sabrımız kalmadı” ifadelerini kullandı.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts