SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN DİYABET SEFERBERLİĞİ

admin avatarı

Son yıllarda sürekli artış gösteren ve halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığına karşı büyük bir seferberlik başlatılacak.

Ülke genelinde diyabetli hasta sayısının 7 milyonu aşması üzerine Sağlık Bakanlığı, “Türkiye Diyabet Programı 2015-2020” taslağı hazırladı.

Önümüzdeki 5 yıl diyabetle nasıl mücadele edileceği ve diyabet hastaları için nelerin yapılacağının yer aldığı taslağa göre diyabetik hastaların ve yakınlarının sorularına cevap verebilecek çağrı merkezleri oluşturulacak.

İlköğretim hayat bilgisi ve fen bilgisi ders kitaplarında “Çocuklarda Diyabet” konusunun ayrı bir başlıkla yer alması sağlanacak.

Çocukların televizyon izleme oranlarının azaltılmasına yönelik ulusal bir kampanya düzenlenecek.

Okulda diyabet programı çalışmalarının sürdürülmesi, diyabetli çocukların okuldaki yaşamlarının desteklenmesi, bu amaçla okul hemşireliği sisteminin güçlendirilmesi ve okul yöneticisi ve öğretmenlerin eğitimi gibi konularda da çalışma yapılacak.

Merkezi sınavlarda diyabetli çocukların özel durumları dikkate alınarak gerekli destekler sağlanacak.

YOKSULA BESLENME DESTEĞİ

Diyabet programı taslağına göre yoksul diyabetli çocuk ailelerine eğitim ve beslenme yardımı yapılması konusunda mevzuat düzenlemesi yapılacak.

Camilerde imamların vaazlarında fiziksel aktivite, sağlıklı yaşam, dengeli beslenme ve diyabetin önemine yer vermesi sağlanacak.

Geniş katılımlı spor karşılaşmalarında diyabet ve risk faktörleri ile ilgili görsel ve işitsel yayınlar yapılacak.

‘Http://diyabet.gov.tr’ sitesinde, diyabetli çocuklara yönelik oyuna dayalı eğitici bir internet ve mobil uygulama hazırlanacak ve Sağlık Bakanlığı diyabet sitesinden yayınlanacak.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts