KPSS BU YIL DA KALKMIYOR

admin avatarı

Geçtiğimiz Mart ayında basında Kamu Personeli Seçme Sınavı(KPSS)’nın kaldırılacağı yönünde haberler çıkmış, haber atama bekleyen binlerce kişinin kafasında soru işaretlerine neden olmuştu. Prim yapmak ve dikkat çekmek uğruna birkaç gazetecinin ortaya attığı iddialar piyasada oldukça yankı uyandırdı. İddiaya göre bakanlar kurulunda KPSS’nin kaldırılacağına yönelik görüşme yapılmış ve başbakanın talimatıyla KPSS’nin kaldırılacağı kararına varılmıştı. Prim amaçlı yapılan haberde ayrıca kurumların sınavları kendi yapacağı belirtilmiş bu da atama bekleyen binlerce kişide bunalıma neden olmuştu.

Olayın aslı

Bir süredir Devlet Personel Başkanlığı (DPB), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), kamuya giriş sınavlarının geliştirilmesi konusunda çalışmalar yapmaktaydı. Bu kapsamda KPSS ve YDS gibi sınavlarda ufak tefek değişikliğe gidilmişti. Ancak bunun yanında sistemi daha geliştirmek için 8 farklı model üzerinde çalışılmaktaydı. (Bunlar teknik detaylar içeren ve yazdığımızda adaylar tarafından yeni dedikodulara yol açacağı için belirtmiyoruz) Bu modellerden bir tanesi de “hiç KPSS ile uğraşmayalım eskiden olduğu gibi her kurum kendi sınavını kendisi yapsın” modeliydi. Bu modellerin görüşüldüğü bir toplantı sonrası bunlardan haberdar olan birkaç gazeteci bunlar içinde Türkiye’de en çok sükse yaratacak ve dikkat çekecek olan “KPSS’nin kaldırılacağı” modelini piyasaya servis etti. (belki de diğer modellerin bu kişilerce anlaşılamamış olabileceği de savunulabilir)

Durum böyleyken bürokrat ve siyasetçilerin konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmaması konunun yanlış anlaşılmasına neden oldu. Haberlerin yayılmasıyla birlikte sınav yapılmayacağı düşüncesiyle kitap sayıları düştü. Adayların hevesi kırıldı. KPSS kurslarına kayıtlar oldukça düştü. Yeni sistemin geleceğini düşünen adaylar ‘Dayımız yokki atanalım’ bunalımına girerken, şu an bile hala bu dedikoduların yansımaları devam etmektedir.

ÖSYM 2015 sınav takviminde KPSS’ye yer verdi!

Asılsız dedikoduların üzerine ÖSYM yetkilileri 2015 sınav takvimini 6 ay önceden yayınladı. ÖSYM’nin yayınladığı sınav takvimine göre 2015 KPSS 4-5 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Sınav takviminin yayınlanmasıyla, ‘KPSS kalkacak’ söylemlerinin bir dedikodudan ibaret olduğu ortaya çıktı.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir