OCAK’TA EN AZ 125 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ

admin avatarı

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin raporuna göre, Ocak ayında en az 125 işçi yaşamını yitirdi. İşçi ölümleri en çok inşaat, taşımacılık, tarım ve enerji işkollarında yaşanırken, en çok ölümlerin yaşandığı şehirler ise Antalya, İstanbul,Kocaeli ve Adana’da oldu.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, basın ve meslek örgütlerinden derlediği veriler ışığında hazırladığı Ocak ayı raporunu açıkladı.İşçi ölümleri en çok inşaat, taşımacılık, tarım ve enerji işkollarında yaşanırken, en çok ölümlerin yaşandığı şehirler ise Antalya, İstanbul,Kocaeli ve Adana’da oldu. İş kazalarının yaşandığı inşaat, yol işkolunda 29;taşımacılık işkolunda 23; tarım, orman işkolunda 13;enerji işkolunda 10;belediye, genel işler işkolunda 7;ticaret, büro, eğitim, sinema işkolunda 6;madencilik işkolunda 5; çalıştığı işkolunu belirleyemediğimiz/öğrenemediğimiz 5; tekstil, deri işkolunda 4; ağaç, kağıt işkolunda 4; savunma, güvenlik işkolunda 3; gıda, şeker işkolunda 2; petro-kimya, lastik işkolunda 2; iletişim işkolunda 2; basın, gazetecilik işkolunda 1; banka, finans, sigorta işkolunda 1; çimento, toprak, cam işkolunda 1;sağlık, sosyal hizmetler işkolunda 1;konaklama ve eğlence işkolunda ise 1 işçi yaşamını yitirdi.

-İŞÇİLER EN ÇOK TRAFİK/SERVİS KAZALARINDAN DOLAYI HAYATINI KAYBETTİ-

Trafik, servis kazası nedeniyle 41;diğer nedenlerden dolayı (kalp krizi, intihar, silahlı saldırı, çığ düşmesi, iç kanama) 25;düşme nedeniyle 21; ezilme, göçük nedeniyle 15;elektrik çarpması nedeniyle 9; patlama, yanma nedeniyle 5; kesilme, kopma nedeniyle 5; zehirlenme ve boğulma nedeniyle 4 işçi hayatını kaybetti.

Raporda, Ocak ayında yaşamını yitiren 125 işçiden 115’inin memur statüsünde çalışan ücretlilerden; 6’sının çiftçilerden/küçük toprak sahiplerinden ve 4’ünü esnaflardan olmak üzere 10’unun kendi nam ve hesabına çalışanlardan oluştuğu belirtildi.

-3 ÇOCUK VE 5 GÖÇMEN İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ-

3 çocuk, 5 göçmen ve 5 kadın işçinin yaşamını yitirdiği belirtilen raporda, “Mersin Tarsus’ta 10 yaşındaki Ahmet Toros babasıyla tarlanın tesviyesini yaparken traktör devrildi. Siirt’te 15 yaşındaki çoban İbrahim Oturan hayvanları otlatırken kayalıklardan düştü.Antalya Gazipaşa’da mevsimlik tarım işçilerini taşıyan otobüsün 17 yaşındaki muavini Kubilayhan Altınışık otobüsün devrilmesi sonucu can verdi” denildi.

İşçi ölümlerinin en çok yaşandığı şehirler ise Antalya, İstanbul, Kocaeli, Adana, Antep ve Konya oldu.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir