2014’TE 159 BİN KİŞİYE KANSER TEŞHİSİ KONULDU

admin avatarı

Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, Türkiye’de geçen yıl 97 bini erkek, 62 bini de kadın olmak üzere toplam 159 bin kişiye kanser teşhisi konduğunu bildirdi.

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği’nde, “Dünya Kanser Günü” dolayısıyla basın toplantısı düzenlendi. 2015 Dünya Kanser Günü’nün ana teması, “Sağlıklı yaşamayı seçmek, erken tanı sağlamak, herkes için tedavi, yaşam kalitesi imkansız değil” şeklinde belirlendi.

Programda konuşan Doç. Dr. Gültekin, 2014 yılında yapılan kanser taramalarında elde edilen verileri paylaşarak, şunları kaydetti:

“Türkiye’de geçen yıl 97 bini erkek, 62 bini de kadın olmak üzere toplam 159 bin kişiye kanser teşhisi kondu. 14 bin kadın meme kanserine yakalanmıştır, 25 bin kadın ve erkek kolorektal kansere yakalandı. Kanserler içinde üç kanser uluslararası veriye göre taranabilir. Bunlar; meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve bağırsak kanseri. Avrupa Birliği, 2025 yılına kadar, bu türlerde taramayı yüzde 100 olarak hedef koydu.”

Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) açtıklarını hatırlatan Gültekin, “Her aile sağlık merkezi giderek yeni bir KETEM oluyor. 2018 yılına kadar 280’e ulaşacağız. Şu an 8 tanesi mobil olmak üzere 127 adet KETEM var. Bu yıl 40 yeni KETEM açmayı planlıyoruz” dedi.

Gültekin, geçen yıl meme kanserinde Türkiye genelinde taranan toplam kişi sayısının 1 milyon 900 bin olduğunu ifade ederek, “Geçtiğimiz yıl yapılan taramalarda hedefimizin 5 milyon 500 bin kişi olduğunu vurgulayalım. Tarama oranımız yüzde 33,5’tir. Bu çok iyi rakam çünkü yüzde 5-6’larda başlamıştı” şeklinde konuştu.

Toplantıya, Dünya Kanser (UICC) Kontrol Örgütü Başkanı Tezer Kutluk, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Seçil Özkan, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Başkanı Prof. Dr. Şuayib Yalçın da katıldı.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts