MERDİVENALTI SÖZLEŞMEYE KARŞI DAVA AÇTIK

admin avatarı

Memur-Sen ve Kamu-Sen işbirliği sonucu Hükumet ile imzalanan “merdivenaltı 6. Dönem (2021-2022) toplu sözleşme”nin Anayasaya aykırı ve hukuk dışı maddelerinin iptali için Bağımsız Sağlık-Sen adına Danıştay’da dava açtık.

Bağımsız Sağlık ve Sosyal Hizmetler Kamu Görevlileri Sendikası (Bağımsız Sağlık-Sen) adına açtığımız davada toplu sözleşme ikramiyesi için getirilen yüzde 1’lik üye şartını; sendikal faaliyetleri ve örgütlenme özgürlüğünü kısıtlayıcı nitelikte olması ve Anayasa başta olmak üzere Kanun, Uluslararası Sözleşmeler ve 375 sayılı KHK’nın Ek 4. maddesine açıkça aykırı olması nedeniyle yargıya taşıdık.

BAĞIMSIZ SENDİKALARA MERDİVEN ALTI DEMEK KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR

6. Dönem Sözde Toplu Sözleşme görüşmelerinin sonunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından “…sendika adı altında kurulan ama sendikal faaliyetler yapmayan, başka işlerle uğraşan, birtakım oluşumlar, merdiven altı yapılanmalar var” şeklinde bir beyanat verilmiştir. Aynı şekilde bu beyanatla yetinilmeyerek, 6. Dönem Toplu Sözleşme’nin 23. maddesi ile faaliyet gösterdiği hizmet kolundaki toplam kamu görevlisi sayısının yüzde 1’i kadar üyesi bulunmayan sendikaların üyelerinin, toplu sözleşme ikramiyesinden mahrum bırakıldığı açıklanmıştır.

Çatı örgütümüz BASK’ın ardından biz de Bağısmız Sağlık-Sen olarak bu ve bunun gibi yasa dışı hükümlerin yürütmesinin durdurulması için dava açtık.

Bağımsız Sağlık-Sen olarak “merdivenaltı sözleşme”yi çöpe atıncaya kadar hem hukuk önünde hem de kamuoyunda mücadelemizi sürdürmekte kararlıyız.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts