461 SAĞLIK ÇALIŞANI, 78 ECZACI HAYATINI KAYBETTİ

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Kovid-19 ile mücadelenin ilk zamanlarından bu güne kadar 461 sağlık çalışanının Kovid-19 sebebiyle hayatını kaybettiğini belirtirken, bunların yanı sıra 58 eczacı ve 20 eczane teknisyenin de bu hastalık nedeniyle can verdiğini ifade etti. Bayraktar, “Kovid-19 ile en ön safta mücadele ederken hayatını kaybeden sağlık çalışanları ve eczacılara şehit unvanı verilmelidir. Kovid-19’un meslek hastalığı olarak kabul edilmesi için aranan illiyet bağı şartı kabul edilemez. Bu düzenlemeden vazgeçilmesi gerekir” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, 25 Eylül Dünya Eczacılık Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, sağlık çalışanları ve eczacıların yaşadıkları sorunlara dikkat çekti. Eczacıların pandemi süresince temel hizmetleri vermeye devam ettiğini belirten Bayraktar, hastaların ilaçlara ve kişisel koruyucu ekipmanlara erişebilmesini sağlamak amacıyla eczacıların yoğun ve sancılı bir mesai dönemi geçirdiklerini ifade etti. Bayraktar, “Bu dönemde eczacılar topluma kanıta dayalı tavsiyeler vermenin yanı sıra el dezenfektanı üretmek ve ücretsiz maske dağıtmak gibi halk sağlığı projelerine de destek oldu. Eczacılar pandeminin ilk gününden beri sağlık sistemini ayakta tutmak için her türlü fedakârlığı yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Eczacılar bütün bu hizmetleri hiçbir karşılık beklemeden ve Eczacılık Yemini’nin gereği olarak yerine getirdi. Ancak toplumun tüm kesimlerinde olduğu gibi eczacılarda bu dönemde ciddi hak ve gelir kayıplarına uğradı” dedi.

HAYATLARINI KAYBETTİLER

461 sağlık çalışanının Kovid-19 sebebiyle hayatını kaybettiği Kovid-19 ile mücadele döneminde, 58 eczacı ile 20 eczane teknisyeninin de yaşamını yitirdiğini belirten Bayraktar, Kovid-19 ile mücadele ederken yakalandıkları virüs nedeniyle hayatını kaybeden tüm sağlıkçılara rahmet diledi. Bayraktar, “Sağlıkçı arkadaşlarımızın görev şehidi sayılması için bakanlığı göreve çağırıyoruz. Geride kalan çocuklarını emanet olarak görerek eğitim ve iş olanaklarında öncelik tanınmasını talep ediyoruz” dedi.

İLLİYET BAĞI İSPATINDAN VAZGEÇİLMELİ

Pandemide toplumun her kesiminin salgınla mücadelede farklı roller oynadığını ifade eden Bayraktar, “Özellikle sağlık çalışanları ve eczacılar Kovid-19’la mücadele anlamında büyük zorluklar yaşadı. Kovid pozitif hastalarla doğrudan iletişimde bulunan sağlıkçılar, bir nevi salgın hastalığın doğrudan mağduru oldu. Bu sebeple de toplumun diğer kesimlerinin korunması gerektiğinden daha çok korunmaya ihtiyaçları bulunuyor. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi bu hastalığın sağlıkçılar için meslek hastalığı olarak kabul edilmesi gerekiyor. Ülkemizde Kovid’in meslek hastalığı olarak kabul edilmesi için illiyet bağı aranmaktadır. İlliyet bağının kurulması imkânsız olmakla birlikte sağlık çalışanlarının bunu ispata yükümlü olması kabul edilemez bir uygulamadır. Bundan bir an evvel vazgeçilmeli, ilgili yasanın tüm sağlık çalışanlarını kapsamasının önündeki engeller kaldırılmalıdır” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts