MEMUR VE EMEKLİSİ YOKSULLUĞA MAHKUM EDİLDİ

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) haziran ayı enflasyon verilerini açıklaması ile birlikte memur ve emeklilerinin maaşlarına yansıyacak olan artışlarında belli olduğunu ifade etti. Bayraktar, memurlar, sözleşmeliler ve memur emeklilerinin maaş ve aylık artışının yüzde 8,45 olacağını belirterek, “Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde bu oranın iki katı miktarda hem elektriğe hem de doğalgaza zam yapıldı. Hal böyleyken müjde naraları atarak memur ve emeklilerine zam yapılacağının söylenmesi ahlaksızca bir tutumdur. Ne yazık ki ülkemizde milyonlarca insan açlık sınırında yaşadığı gibi memur ve emeklileri de yoksulluk sınırının altında bir hayat sürmektedir” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, TÜİK Haziran 2021 dönemi enflasyon verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yılın ikinci yarısında yaklaşık yüzde 8,45 arttığını ifade ederek, “Böylece 6 aylık dönemde, yılın ilk yarısı için toplu sözleşme kapsamında yapılan yüzde 3’lük zam aşıldı. Bu nedenle yaklaşık yüzde 5,45’lik enflasyon farkı ödenmesi durumu ortaya çıktı. Yani memurlar, sözleşmeliler ve memur emeklilerinin maaş ve aylık artışı yüzde 8,45 oldu” değerlendirmesinde bulundu.

ÖNERİMİZ BU MAAŞLARLA BİR AY KENDİLERİ GEÇİNSİN

Yapılması planlanan maaş artışlarının, geçtiğimiz günlerde iğneden ipliğe yapılan zamlar karşısında şimdiden hükümsüz olduğunun altını çizen Bayraktar, “Maalesef ülkemizde bir yandan buçuk zamlara hayatları mahkum edilmiş milyonlar yaşam mücadelesi verirken, bir yandan da belli bir kesim yönetim kurulu üyelikleri, huzur hakları adı altında 3,5,7 maaş ile keyifli bir hayat sürüyor. Bu nasıl bir adalettir. Bizim buradan tüm devlet kademesindeki yöneticilere çağrımız şu şekildedir. Gelin memura, işçiye, emekliye verdiğiniz bu aylıklarla sizler bir ay geçinmeye çalışın. İşte siz ancak o zaman bizlerin derdinden anlayabileceksiniz” dedi.

MEMURLAR YÜZDE 20’LİK DİLİME GİRDİ

Bayraktar, hükümetin çalışanlar üzerindeki vergi yükünü iyice artırdığına dikkat çekerek, “Ne yazık ki ülkemizde az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması uygulaması yerine tam tersi bir vergi politikası yürütülüyor. Bu da haliyle maaşların daha vatandaşın cebine girmeden devletin kasasına geçmesine sebep oluyor. Hal böyle olunca asıl amacı çok kazanandan çok; az kazanandan az vergi almak işlevi Türkiye’de tersine işleyerek az kazanandan çok vergi alınmaya başlanıyor. Bu yıl da yine milyonlarca çalışan mayıs ayından başlayarak bir üst vergi dilimine girerken, maaşlarında zam olarak kendilerine verilenden çok kesintiler olacaktır” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts