ELEKTRİĞE YÜZDE 15, DOĞALGAZA YÜZDE 12, MEMURA BUÇUK ZAMLAR REVA MI?

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, 1 temmuz itibariyle geçerli olmak üzere konutlarda elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12 zam yapıldığını anımsatarak, “Her şeyin güllük gülistanlık olduğunu iddia edenler, bu zamlar karşısında da seslerini çıkarmamaktadır. Bugüne kadar her toplu sözleşme döneminde gördük ki memur 2.5, 3.5 gibi komik demeyi bırakın, insanlığa karşı suç teşkil eden maaş artışlarına mahkum edilmiştir. Şimdi bu ay yetkisiz konfederasyon yine zam taleplerini hükümete sunacaktır. Hep birlikte zam görüntüsü adı altında sergilenen bu oyuna son vermeliyiz” çağrısında bulundu.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, son birkaç günde elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yapılan yüksek zamları eleştirdi. Bayraktar, “Kovid-19 salgını nedeniyle iğneden ipliğe zam gelen, eve ufak bir market, pazar alışverişi bile yaparken 40 kez düşünülen, vatandaşın cebindeki enflasyonun yüzde 30-40’larla ölçüldüğü bu zor günlerden geçilirken yapılan bu son zamlar artık insanların son nefeslerini tüketmelerine sebep olacaktır. Kimsenin dayanacak gücü kalmamışken, sürekli olarak şirketlerin cebinin düşünüldüğü bu sistemin geçerli, kabul edilebilir hiçbir yanı yoktur” değerlendirmesinde bulundu.

VERGİ DİLİMİ NEDENİYLE MAAŞLAR GERİLEDİ

Bayraktar, birçok memurun nisan ayından itibaren yüzde 15’lik vergi diliminden yüzde 20’lik vergi dilimine geçtiği için maaşında ciddi kayıplar yaşadığını belirterek, “Bu ay yetkisiz konfederasyon 2022-2023 yıllarında geçerli olacak memur ve emeklisinin zam oranlarını belirlemek üzere hükümete teklifini sunacak ve ağustosta ise toplu sözleşme görüşmeleri başlayacak. Memurlar yıllardır oynanan çeşitli oyunlarla mağdur edilmekte ve maaşları bir arpa boyu ilerleyememektedir. Memurlara önümüzdeki dönem için verilmesi muhtemel buçuk zamlar şimdiden ellerinden fazlasıyla alınmıştır. Öte yandan henüz ellerine geçmeyen zam oranları da yine gelir vergisi dilimi nedeniyle fazlasıyla cebinden çıkmaktadır. Rakamlarla oynamakta cambaz olan ve rakamları istediği gibi okuyan hükümet yetkililerine tek söyleyeceğimiz şey insanların yaşamı matematiksel hesapların çok daha üzerindedir. Buçuk zamları nasıl ki kendinize ve çevrenizdeki eşinize dostunuza reva görmüyorsanız, bu ülkenin bel kemiğini oluşturan memura, yıllarca devlete hizmet etmiş memur emeklilerine de reva göremezsiniz” dedi.

İNSANCA ZAM TALEBİ

Bayraktar, memur ve emeklilerinin yıllardır yaşadığı sosyal, mali ve özlük hakların onarılması için daha adil davranılması gerektiğini belirterek, “Memur ve emeklilerine daha insanca yaşam sürecekleri bir zam yapılmalıdır” dedi.

Bayraktar, Kovid-19 ile en ön safta mücadele eden sağlıkçıların haklarının da gözardı edildiğini vurgulayarak, 3600 ek gösterge, ek ödemeler gibi pek çok sorunun hala çözüm beklediğini belirtti.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts