Hükümet Programına Şiddet Gören Sağlık Personeli De Girdi

admin avatarı

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez eşi tıp doktoru olan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun hükümeti Sağlıklı Nesiller hedefi ile obeziteye karşı bayrak açtı. TBMM’ye sunulan 62. Hükümet Programı’nda yer alan “Yeni Türkiye Sağlıklı Nesiller” başlıklı bölümde sağlıklı beslenme, düzenli fiziksel egzersizi teşvik ve obeziteyle mücadele edileceği yer aldı. Eşi de doktor olan Başbakan Davutoğlu, şiddet gören hekime de sahip çıkacağının mesajını verdi.

Başbakan Davutoğlu’nun TBMM’ye sunduğu hükümet programında yeni Türkiye’nin yeni sağlık politikalarına da yer verildi. Türkiye’nin sağlıkta 29 bölgeye ayrılarak Erzurum’dan İstanbul’a hasta taşınmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. İşte 62’inci Hükümetin sağlık hedefleri:

OBEZİTEYLE MÜCADELE

Tütün, alkol, uyuşturucu ve diğer madde kullanımlarını azaltmak için risk faktörleri ile mücadele edilecek. Sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel faaliyeti teşvik ederek obezite ile mücadele yürütülecek.

29 SAĞLIK BÖLGESİ KURULACAK

Yurt sathında oluşturulacak 29 sağlık bölgesinde hastaların diğer bölgelere gitmesini gerektirmeyecek seviyede gelişmiş bir hizmet altyapısı kurulacak. Böylelikle bir hasta il il dolaştırılmayacak.

– Sadece bazı büyükşehirlerde başlayan Şehir Hastaneleri projesi, tüm illere yaygınlaştırılacak.

AMBULANS HELİKOPTERLER GECE DE ÇALIŞACAK

– Ambulans uçaklar gece uçuşlarına başlayacak. Mevcut durumda 17 ambulans helikopter ve 3 ambulans uçak ile toplamda 24 bin hasta taşındı. 2014 yılı sonuna kadar helikopter ambulanslar gece uçuşlarına da başlayacak.

– Anne-bebek ölüm oranı düşürülecek.

– Sağlık alanında Türkiye teknoloji merkezi olacak

– Sağlık turizminde dünya lideri olacak.

KANSER ARAŞTIRMA ÜSTÜ KURULACAK

– Kanser tedavisinde üst düzey araştırma merkezi kurulacak. Türkiye’nin son dönemde sağlıkta yakaladığı başarıyı Ar-Ge alanında sürdürmesi, sağlık alanında teknoloji merkezi rolünün güçlendirilmesi, dünyada tıp alanında meydana gelen bilimsel gelişmelere uyum sağlanması, kanser ve diğer hastalıkların kontrolü için sağlık bilimlerinde üst düzey eğitim ve araştırma merkezi kurulacak.

– İthal edilen tıbbi ürün ve cihazların Türkiye’de üretimi için destek verilecek ve yurt dışına ihracatı teşvik edilecek.

HEKİM MEMNUNİYETİ ARTIRILACAK

Sağlıkta dönüşüm programıyla gerçekleştirilen daha adil ve daha kolay ulaşılabilir sağlık hizmetlerinin sunumunda baş aktör olan sağlık personelinin standartlarını düzenleyen ve memnuniyetlerini artıracak yenilikler yapılacak.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir