HEMŞİRELİK “AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLER” KAPSAMINA ALINMALI

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Türkiye’de görev yapan yaklaşık 142 bin hemşirenin yoğun stres ve baskı altında çalıştıklarına dikkat çekerek, “Hasta ve hastalıkla uğraşan, radyasyona maruz kalan, kimyasal maddelerle temas etmek zorunda bırakılan hemşireler tüm bunlara rağmen fiili hizmet süresi haklarından yararlanamamaktadır. Tüm hemşirelerin ve sağlık çalışanlarının ağır ve tehlikeli işler kapsamına alınması gerekmektedir” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye’de görev yapan hemşirelerin karşılaştığı sorunlara dikkat çekti. Hemşirelerin vardiyalı ve nöbet sistemi ile çalışmalarının, görevleri dışındaki alanlarda çalışmaya zorlanmalarının fizyolojik ve psikolojik sağlıkları üzerinde olumsuz etkilere neden olduğunu belirten Bayraktar, “Türkiye’de görev yapan 142 bin hemşire hasta ve hastalığın yanı sıra radyasyona maruz kalıyor, işi gereği kimyasal maddelerle temas etmek zorunda kalabiliyor. Fiilen ağır ve tehlikeli iş kapsamında çalışan hemşireler, ilgili yönetmelikten ise yararlanamıyor. Bu nedenle tüm hemşirelerin ve sağlık çalışanlarının ağır ve tehlikeli işler kapsamına alınmasını, fiili hizmet süresinden yararlandırılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

7 GÜN 24 SAAT AÇIK ÜCRETSİZ KREŞ AÇILMALIDIR

Bayraktar, hemşirelerin en büyük sorunlarından birinin ise görev yaptıkları kurumlardaki kreş sorunu olduğunu belirtti. Sağlık kuruluşlarında 7 gün 24 saat açık ücretsiz kreş açılması gerektiğini söyleyen Bayraktar, hemşirelerin çalışma saatleri ve zorunlu nöbet uygulaması nedeniyle ailelerine ve özellikle çocuklarına vakit ayırmakta güçlük çektiklerini ifade etti.

Aldıkları ücretlerin yetersiz olması nedeniyle birçok hemşirenin çocuklarını özel kreşlere vermekte zorlandığını belirten Bayraktar, “Sağlık çalışanlarının kreş sorunu acilen çözülmelidir” dedi.

YIPRANMA BİRAN ÖNCE VERİLMELİ

Sağlık çalışanlarına 2014 yılı sonuna kadar yetiştirileceğine söz verilen ancak bugüne kadar hayata geçirilemeyen 4 yıla 1 yıl yıpranma payının (fiili hizmet zammı) biran önce verilmesi gerektiğini ifade eden Bayraktar, “Sağlıkçılar işleri gereği haddinden fazla oranda yıpranmaktadır. Hükümet biran önce sözünü tutmalı ve bütün sağlık çalışanlarını 2015 yılı içerisinde yıpranma payına kavuşturmalıdır” dedi. Bayraktar, tüm sağlık çalışanlarına fiili hizmet süresiyle erken emeklilik hakkı verilmesini istedi.

HAFTALIK ÇALIŞMA SAATİ 35 İLE SINIRLANDIRILMALI

Hemşirelerin iş yükü altında ezildiklerine vurgu yapan Bayraktar, haftalık çalışma saatinin 35 saatle sınırlandırılması gerektiğini belirtti. Gece bir saatlik çalışmanın ise mesai bakımından iki saat sayılması gerektiğini kaydeden Bayraktar, “Gece çalışma süreleri ise meslekte artan yıl oranına göre azaltılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Bayraktar ayrıca doğum izinlerinin de ücretli hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

TÜM SAĞLIKÇILAR KADROYA ALINMALI

Bayraktar; vekil, 4/B, 4/C, taşeron çalışan gibi tüm sağlıkçıların kadroya alınması gerektiğini belirterek, sağlıktaki taşeronlaşmaya son verilmesini istedi. Ayrıca, hemşirelere ücretsiz servis konulması, performans sisteminin kaldırılması, temel ücretin insanca yaşayacak düzeye çıkarılması gerektiğini söyleyen Bayraktar, tüm hemşirelerin Hemşireler Haftası’nı kutladı.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts