BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: MEMURA 2015’TE ZAM YOK

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, memurların 2014 yılında enflasyondan kaynaklı yüzde 2.97’lik bir maaş kaybı yaşadığını, 2015 yılında ise memurlar için öngörülen yüzde 3+3’lük zammın sadece enflasyona karşılık geleceğini belirterek, “Memurlar bu yıl sadece enflasyondan kaynaklanan kayıpları maaşlarında görebilecek. Geçen yıldan alacaklı olan memurlara esasen bu yıl zam yapılmış olmayacak” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, yetkili konfederasyon olan Memur-Sen’in “hesap bilmezliği” yüzünden memurların geçen yıl enflasyon karşısında büyük bir kayıp yaşadığına dikkat çekerek, “Maalesef milyonlarca memurun 2015 yılından da hiçbir ümidi kalmamıştır. Bu yıl için öngörülen yüzde 3+3’lük zam ne yazık ki sadece enflasyon kadar zamma denk geliyor. Yani memurlar bu yıl zam almış olmayacak” dedi.

MEMURLAR 2014’TEN YÜZDE 2.97 ALACAKLI

Bayraktar, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2014 yılı Tüketici Fiyat Endeksinin yüzde 8.17 olarak gerçekleştiğini belirterek, “Memur-Sen, hükümetle imzaladığı toplu sözleşme ile 2014 yılı için 123 TL seyyanen zamma razı olmuş ve 2015 yılı için ise 3+3 yüzdelik artışın altına imza atmıştı. 2014 yılı için enflasyon farkı talep etmeyen Memur-Sen milyonlarca memurun enflasyon farkı almasına engel olmuştu” dedi.

Haziran 2014’te ilk altı aylık enflasyonun yüzde 5.7 olarak gerçekleştiğini ve böylece Temmuz ayından itibaren memurların enflasyon altında ezdirilmeye başlandığını kaydeden Bayraktar, TÜİK verilerine göre 2014 yılı enflasyonunun yüzde 8.17 olarak gerçekleştiğini ifade ederek, “2014 yılında memurlara yapılan 123 TL seyyanen zammın memur maaşına yansıması ise yüzde 5.2 olmuştu. Bu nedenle memurların 2014 yılından alacağı yüzde 2.97 olarak gerçekleşmişti” ifadelerini kullandı.

MEMUR BU YIL DA ALACAKLI

Bayraktar, memurlara bu yıl için öngörülen yüzde 3+3’lük zam ve enflasyon farkı nedeniyle  memurların şimdiden alacaklı durumda olduğunu belirti. Bayraktar, “İlk 4 aylık enflasyon yüzde 4.71 çıktı. Ocak-Nisan dönemi enflasyonuna göre, SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 4.71 zam alacak. Memurlar ve memur emeklilerine ise yüzde 3 zamma ilave olarak yüzde 1.71 enflasyon farkı verilecek. Ancak kesin rakam için 2 aylık enflasyon verisinin daha açıklanması gerekirken, memurlar daha şimdiden enflasyon karşısında maaş kaybı yaşamaktadır” dedi.

 

BU YILKİ TOPLU SÖZLEŞMEDE 2 YILLIK KAYIP GİDERİLMELİ

Hükümetle yetkili konfederasyonlar arasında memurların 2016-2017 maaş zamları ve özlük haklarının belirleneceği toplu sözleşme masasının ağustos ayında kurulacağını kaydeden Bayraktar, “Memurların son iki yılda yaşadığı büyük kayıpların bu yıl imzalanacak toplu sözleşmede giderilmesi gerekiyor. Hükümetin sözcülüğünü yapan ve eski başkanı iktidar partisinden milletvekili adayı olan bir sendikanın memurlara karşı hükümetten yana tavır aldığı açıktır. Ancak memurları ve ailelerini kendi siyasi pazarlıklarına alet etmeye kimsenin hakkı yoktur. Eğer bu yıl da memurların hak kaybına uğramasına neden olacak bir anlaşmanın altına imza atılırsa, şimdiden herkes bilmeli ki bu sefer memurlar bu adaletsizliğe sessiz kalmayacaktır” dedi.  

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts