HEMŞİRELER HAFTASI MÜNASEBETİYLE SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SORUNLARINI BAKANLIĞA İLETTİK

admin avatarı

                                                 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞINA

                                           (Basın ve Halkla İlişkiler müşavirliğine)

Bağımsız Sağlık ve Sosyal Hizmetler Kamu Görevlileri Sendikası (BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN) olarak Kovid-19 salgını ile mücadelede en ön saflarda yer alan sağlık çalışanlarının talep ve sorunlarını sizlere iletmek istedik. Özelikle 12 Mayıs Hemşireler Günü vesilesiyle

başta hemşireler olmak üzere sağlık çalışanlarımızın talepleri şu şekildedir:

*Pandemi ile mücadelede etkin rol oynayan ve bu uğurda hayatını kaybederek, halkımızın gönlünde şehit mertebesine ulaşan sağlık çalışanlarımıza şehitlik statüsünün verilmesini talep ediyoruz.

*Bu dönemde pandemi hastanesi ilan edilen sağlık kuruluşlarında çalışan güvenlik personelinden, hizmetlisine, doktorundan hemşiresine, 112 çalışanından ATT’sine kadar tüm personele yıl içerisinde bayramlarda birer maaş ikramiye talep ediyoruz.

*Salgınla mücadele desteğinden yalnızca “şüpheli ve pozitif vakalara” bakan değil tüm hemşirelerin yararlandırılmasını talep ediyoruz. Çünkü sağlık çalışanlarının tamamı bu dönemde risk altındadır.

*Meclis’ten çıkarılan sağlıkta şiddetin önlenmesine ilişkin düzenlemenin takipçisi olunmasını ve çalışanlara şiddet uygulayan kendini bilmezlere kanunun öngördüğü en ağır cezaların verilmesini talep ediyoruz.

*Yıllardır yerine getirilmeyen 3600 ek gösterge sözünün yerine getirilmesini talep ediyoruz.

*Ek ödeme ve performans ücretlerinin zamanında ödenmesini, geçim sıkıntısı yaşayan sağlık çalışanlarının bu anlamda maddi olarak mağdur edilmemesini talep ediyoruz.

*Denge tazminatlarının döner sermaye içine dahil edilerek hesaplanmasından kaynaklı döner sermayeden faydalanamayan sağlık çalışanlarının bu sorununun çözülmesini, ayrıca denge tazminatlarının emekliliğe yansıtılmasını talep ediyoruz.

*Tüm branşlarda görevde yükselme hakkı tanınmasını, bu konuda hemşirelerin yaşadığı sorunun çözülmesini talep ediyoruz.

*Devlet ve üniversite hastaneleri arasındaki farkların kaldırılmasını hem statü hem de çalışma şartları açısından eşitliğin sağlanmasını talep ediyoruz.

*Hiçbir meslek grubunda olmayan bir uygulama ile asgari ücretli hemşire çalıştırılmasının profesyonel bir yaklaşım olmadığını ve bu uygulamaya son verilmesini talep ediyoruz.

*Esnek çalışmadan yararlanamayan, üstüne fazla mesai ile hastaneye gelerek daha da risk altına girilmesine neden olan sağlık çalışanı eksiğinin giderilmesini ve yeni istihdam politikası belirlenmesini talep ediyoruz.

*Mazereti olmayan kişilerin unvanları dışında çalıştırılmamasını talep ediyoruz.

*Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının her yıl hakkaniyet ile yapılması suistimale açık olan mülakatın kaldırılmasını talep ediyoruz.

*Memur maaşlarını oluşturan tüm kalemlerin emekli keseneğine dahil edilmesini talep ediyoruz.

*Fazla mesai ücretlerinin yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz.

*Eş durumu, sağlık ve öğrenim durumlarının önündeki keyfiyet engelinin kaldırılmasını talep ediyoruz.

*Sözleşmeli statüsünde çalışan tüm sağlıkçılara kadro verilmesini talep ediyoruz.

*Sağlık kuruluşlarındaki kreş sorununun çözülmesini talep ediyoruz.

Başta aile yardımı ve çocuk parası olmak üzere sosyal yardım ve ödemelerin yükseltilmesini, tüm çalışanlara giyim, ulaşım, doğum, ölüm, eğitim yardımı ödenmesini talep ediyoruz.

                                                                                  Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı

                                                                                         Mehmet BAYRAKTAR

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts