12 MAYIS’TA HEMŞİRELERİN YAŞADIĞI ADALETSİZLİĞE “DUR” DİYELİM

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, kamu ve özel sektörde çalışan hemşirelerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek için tüm sağlık çalışanlarını 12 Mayıs Hemşireler Günü’nde hemşirelerin taleplerini dile getirmeye ve haksızlıklara “dur” demeye davet etti.

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Bayraktar, 12 Mayıs Hemşireler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamamda, hemşirelerin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Bayraktar, Sağlık Bakanlığı’na hemşirelerin ve sağlık çalışanlarının sorun ve taleplerini içiren bir yazı gönderdiklerini belirterek, birçok sorunun çözüm beklediğine dikkat çekti.

HEP BİRLİKTE SESİMİZİ DUYURALIM

Sağlık çalışanlarının özellikle bu günlerde herkesten çok daha yoğun ve çok daha korku dolu günler geçirdiğine dikkat çeken Bayraktar, “Ama her zaman olduğu gibi sağlık çalışanları yine gözardı ediliyor” dedi.

Bayraktar hemşirelerin sesini duyurabilmek için bir öneride bulunarak, “Bu yıl 12 Mayıs Hemşireler Günü’nde özellikle Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanı olmak üzere, siyasileri ve mesleki dernekleri etiketleyerek sosyal medya hesaplarımızdan öncelikle; 3600 mağduriyetimizi, denge tazminatlarımızın döner sermaye hakkımızın içine dahil edilerek hesaplanması nedeni ile döner sermaye alamamamızı, bu denge tazminatlarının kurumlar tarafından değil devlet tarafından ödenmesinin gerekliliğini dile getirelim. Denge tazminatının tüm memurlarda emekliliğe yansıtılmasına rağmen bizlerde yansıtılmaması nedeni ile yaşanan hak mağduriyetine dikkat çekelim. Görevde yükselme hakkımızın olmamasını, devlet ve üniversite hastaneleri arasındaki farkları, ayrıca devlet büyüklerinin Kovid-19 sürecinde sağlık çalışanlarının moral motivasyonunu yükseltmek amacı ile yapılan ödeme müjdesinin sonradan sadece şüpheli ve pozitif hastalara bakan hemşirelerin alabileceği açıklamasının

hemşirelerde yarattığı motivasyon düşüklüğüne dikkat çekelim. Esnek çalışmadan yararlanamayan, üstüne fazla mesai ile hastaneye gelerek daha da risk altına girmemize neden olan şekilde hemşire eksikliklerini ve kurumsal adaletsizlikleri dile getirelim. Hiçbir meslek grubunda olmayan bir uygulama ile asgari ücretli hemşire çalıştırılmasının profesyonel bir meslek grubu olarak hemşirelere reva görülmesini protesto edelim” dedi.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞININ ALTINDA MAAŞ ALIYORLAR

Bayraktar, hemşireliğin doktor yardımcılığı değil de profesyonel bir meslek grubu olarak bağımsızlığını vurgulamak için ‘doktor ve sağlık çalışanları’ ifadesine son verilmesini, yalnızca sağlık çalışanları denilmesini ya da her meslek grubunun vurgulanması gerektiğini de ifade etti.

Özellikle ödeme ve haklarla ilgili kararların kurumlara bırakılarak farklı uygulamalara maruz kalınması sonucu hemşirelerin yaşadığı hak mağduriyetlerine dikkat çeken Bayraktar, 12 mayısta sağlık çalışanlarına sosyal medya hesaplarından sorunları dile getiren mesajlar paylaşarak farkındalık yaratmalarını istedi.

Bayraktar, “Kendi sorunlarınızı kendi cümlelerinizle yazarak paylaşın. Mümkünse özel bilgilerinizi karalayarak bordrolarınızı da paylaşın. Hemşirelerin aldığı maaşların en düşük memur maaşının dahi altında olduğunu vurgulayalım. Hemşireler alkışlanmak değil, profesyonel bir meslek grubu olarak saygı görmek, hak eşitliği ve adalet istiyor. 12 Mayısta hemşirelerin sesi olarak, bu adaletsizliğe dur diyelim” dedi.

Bayraktar son olarak tüm hemşirelerin Hemşireler Haftası’nı kutladı.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts