HEMŞİRELERİN SORUNLARI ACİL ÇÖZÜM BEKLİYOR

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, 12-18 Mayıs Dünya Hemşireler Haftası ve 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Hemşirelerin yaşadıkları sorunların çözüme kavuşmak yerine katlanarak arttığına dikkat çeken Bayraktar, sorunların acil çözüm beklediğini anlattı. Bayraktar, koruyucu sağlık hizmetlerine yatırımın artırılması gerektiğini belirtirken, “Hemşirelerin çalışma koşul ve ortamlarının iyileştirilmesi, baskı, şiddet ve mobingin ortadan kaldırılması, yeterli sayıda istihdamın sağlanması, sağlık sistemlerinin salgın, deprem gibi olağanüstü durumlara hazır olması için gerekli adımlar atılmalıdır” dedi.

Ebe ve hemşirelik eğitiminin iyileştirilmesine yönelik yatırımların yapılması gerektiğine de dikkat çeken Bayraktar, “Toplumun sağlık ihtiyaçlarını karşılayacak yeterli sayıda istihdamının sağlanması, ebe-hemşirelerin karar alma süreçlerine etkin katılımın sağlanması gerekmektedir” dedi.

 

DOĞUM İZİNLERİ 24 AY ÜCRETLİ İZİN ŞEKLİNDE OLMALI

 

Çalışırken ve emeklilikte insanca yaşamaya yetecek temel ücretin önemine vurgu yapan Bayraktar, “Ebe-hemşire sayısı OECD ortalamasına çıkarılmalı, her iş yerine 7/24 açık, nitelikli, ücretsiz ve anadilinde kreş hizmeti olmalı. Yıpranma payı ebe-hemşireleri ve sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin geçmiş yıllarını kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmeli. Ebe-hemşirelere dayatılan kurum içi yer değişikliğine son verilmeli. Doğum izinleri 24 ay ücretli olarak yeniden düzenlenmeli. Atama bekleyen binlerce ebe ve hemşirenin kadrolu güvenceli ataması yapılmalı. Ebe ve hemşirelik mesleğinin görev alanları netleşmeli, mesleki tanımları düzenlenmeli” ifadelerini kullandı.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir