HEKİMİN MAAŞINA 1200 TL EK ÜCRET GELİYOR

admin avatarı

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan doktorlara müjde. Bakan Müezzinoğlu, performans sistemindeki değişiklikle hekimlerin maaşlarında 800 ila 1200 TL arasında ek ücret geleceğini açıkladı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, SABAH’a yeni performans sisteminin ayrıntılarını açıkladı. Yeni sistemin, hastaneler ve branşlara göre daha adaletli bir dağılım getireceğine dikkat çeken Müezzinoğlu, Maliye Bakanlığı’ndan onay aldıklarını, Eylül-Ekim aylarında yeni sistemin uygulanmaya başlayacağını söyledi. Yeni düzenlemeyi devlet hastanelerinde bulunan özellikli birimlerdeki doktorların özel hastanelere gidişini önlemek üzere yaptıklarını belirten Müezzinoğlu yeni performans sistemini şöyle anlattı:

RİSKLİ AMELİYATA YÜKSEK PERFORMANS : Kamu hastanelerinde doktorlarımız sadece hasta bakmıyor aynı zamanda eğitim de veriyorlar. Doktorlarımızın gelir durumunu artırmak için hastanelerimizde branş bazlı risk esaslı bir dağıtım modeline geçeceğiz. Özellikle mal praktis davalarına konu olan daha çok risk primi ödeyen doktorlarımızın branşlarına pozitif avantaj sağlamayı hedefliyoruz. Bu branşlar özellikli ve riskli, komplikasyon ihtimali yoğun girişimsel işlemlerin fazlaca yapıldığı branşlar. Kadın doğum, yoğun bakım, kardiyoloji, KVC, organ nakli, uzuv kopmalarına bağlı replantasyon girişimi gibi işlemlerde tavanın iki katına kadar doktorlara ek ödemenin yolunu açıyoruz.

BRANŞLARLARA ADALETLİ DAĞITIM : Türkiye genelinde tek bir modülle birlik bazında ek ödeme hesaplama modeli getiriyoruz. Hasta sayısı düşük hastanelerin performansını Türkiye ortalamasına göre değerlendireceğiz. Eskiden her hastane kendi hekim portföyüne göre performans hesaplarken yeni sistemde Türkiye genelinde aynı roldeki tüm branşları girişimsel işlem puanına göre değerlendireceğiz. Göz hekiminin performansı yüksek ürologun ki düşük diye tartışmalar ortadan kalkacak. Herkes kendi içinde kendi hastane rol gruplarının işlem puan ortalamasına göre değerlendirilecek. Yani, 50 yataklı bir hastanenin dahiliye doktoru Türkiye genelinde bu hastane grubundaki tüm dahiliye doktorlarının ortalama performansına göre taban performansı alacak. Böylelikle, doktorların performans için fazla poliklinik yapıyor ya da çok hasta bakan çok alıyor algısı son bulacak. Aynı şekilde yatak sayısı yüksek hastanelerin de branşlara göre Türkiye ortalaması taban puanı sistemi işleteceğiz.

DOKTORA 800-1200 TL ARASI EK ÜCRET GELİYOR : Yeni performans düzenlemesinin doktorların ücretlerini ne kadar artıracağını 10 bölgede simülasyonlar yaparak hesapladık. Buna göre, tavandan dağıttığımızda bir hekim aylık maaşına 800 ile bin 200 TL arasında ilave ücret alabilecek. Nöbet ve yoğun emek gerektiren işlerde yardımcı sağlık personeline 100 ile 150 TL arasında ilave ücret planlıyoruz. Tabi bu acil, yoğun bakım, ameliyathaneler gibi özellikli birimler için geçerli.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts