HAYALLER İNSANCA BİR ZAM, GERÇEKLER TUZU KURU HAKEM HEYETİ

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, 2 ağustosta başlayacak toplu sözleşme görüşmelerinde milyonlarca memur ve emeklisinin mali, sosyal ve özlük haklarının belirleneceğini belirterek, “Hatırlanacağı üzere bir önceki toplu sözleşme döneminde yetkili ama etkisiz konfederasyonlar yine memuru bir nebzede olsa memnun edecek şekilde zam talebi açıklamış, ancak talepler yerine getirilmeyince sessiz sedasız masadan kalkarak milyonlarca memur ve emeklisini tuzu kuru hakem heyetine mahkum etmişti. Bu yıl da aynı oyunun oynanmasına seyirci kalmamak adına tüm memurlar şimdiden sesini yükseltmelidir” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada 2 ağustosta başlayacak olan 6. dönem toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Görüşmelerde memurları temsil edecek olan Memur-Sen ile bu yıl ortak talep açıklayan Kamu-Sen’in görüşmeler öncesinde kamu görevlilerine 600 TL seyyanen zam, 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17 zam ve her iki yıl için de yüzde 3 refah payı talep ettiğini belirten Bayraktar, “Hatırlanacağı üzere bir önceki toplu sözleşme döneminde de etkisiz konfederasyon taban aylığa seyyanen 200 TL zam, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı talebinde bulunmuştu. Ancak talepleri iktidar tarafından kabul edilmeyince sessiz sedasız bir şekilde masayı terk ederek, milyonlarca memur ve emeklisi tuzu kuru hakem heyetinin insafına bırakılmıştı. Sonuç olarak ise hakem heyeti taleplerini yarı oranı şeklinde 2020 için yüzde 4+4, 2021 için ise yüzde 3+3’lük bir artış lütfetmişti” değerlendirmesinde bulundu.

20 BİN LİRA AYLIK ALAN TUZU KURULAR MEMUR VE EMEKLİNİN DERDİNDEN ANLAMAZ

Bayraktar, geçtiğimiz toplu sözleşme döneminde yaşananlara dikkat çekerek, “Yetkili ama etkisiz sendikalar göstermelik tepkilerle bir önceki toplu sözleşme döneminde masayı terk ederek milyonlarca kamu görevlisini yüz üstü bırakmaktan çekinmemişti. Bu da yetmezmiş gibi oynanan oyunu perçinlemek için gerekli tepkiler verilmediği gibi kamu hakem heyetinin kararına göstermelik bir şerh düşülmüş ve açıklanan zamların tanınmadığı kamuoyuna duyurulmuştu. Ancak memur ve emeklisi son iki yıldır kendilerine reva görülen zamlar karşısında artan vergi dilimleri ve enflasyon altında ezilmektedir” dedi.

Bayraktar bir önceki dönemde kamu görevlileri hakem heyetine Sayıştay başkanının başkanlık ettiğine vurgu yaparak, “Bu dönemde de görüşmelerden herhangi bir netice alınamaması halinde gidilecek olan hakem heyetine başkanlık edenlerin maaşı şu anda 20 bin liranın üzerindedir. Yani bu insanların 3 kuruşla evini geçindirmek zorunda olan memur ve emeklisinin sorunlarını anlaması mümkün değildir. Şimdiden etkisiz sendikalara şu çağrıyı yapıyoruz… Masadan kaçmayın, kamu işverenini masada tutmak için ne gerekiyorsa onu yapın” dedi.

ORTAK MÜCADELEYE DAVET EDİYORUZ

Bayraktar, memur ve emeklisinin yüzde 30’lara varan enflasyon karşısında komik zam oranları ile yaşamaya mahkum edildiğini belirterek, “İnsanca yaşam, insanca gelir için memur ve emeklisinin yanında olan tüm STK’lar ile sendikaları bu tiyatronun son bulması için mücadeleye çağırıyoruz. Bu mücadele ancak emeğin yanında olan gerçek sendikalarca verilebilir. Sahiplerinin sözünden çıkamayan sarı sendikalar ancak ve ancak çalışanlara kaybettirmeye devam edecektir” dedi.

Bayraktar, “Bugün baskılarla malum konfederasyona geçirilen herkes bu sendikaların aslında neye ve kime hizmet ettiğini artık daha iyi şekilde görebilmektedir. Bu sendikaların memur ve işçiler için mücadele vermek gibi bir niyeti ve gayesi bulunmamaktadır. Bağımsız Sağlık-Sen olarak tüm kamu çalışanları ile birlikte, memur ve emeklisinin hak ve menfaati için mücadele vermeye hazır tüm sendikaları ortak mücadele alanına davet ediyoruz. Yarın geç kalmamak için bugün hak arama günüdür” ifadelerini kullandı.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts