BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: SAĞLIKÇILARIN KALBİ ARTIK STRESE DAYANMIYOR

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, özellikle koronavirüs ile mücadele döneminde sağlıkçıların üzerlerinde artan iş yükü ve baskısının artık dayanılmaz boyutlara ulaştığını belirterek, “Son birkaç haftada Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde hemşire olarak çalışan 28 yaşındaki Fatma Sevim nöbette kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Bursa’nın İznik Devlet Hastanesi’nde, sendikamızın da üyesi olan 41 yaşındaki arkadaşımız uzman doktor Semih Özdil kalp krizi geçirip hayatını kaybetti. Şanlıurfa’da görevli 51 yaşındaki Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Güzey, Kovid-19 rahatsızlığı sonrası geçirdiği kalp krizi nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Üç genç insan kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Biz bu kalp krizlerinin arkasında yatan nedenleri çok iyi biliyoruz” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada son günlerde sağlık çalışanları arasında giderek artan kalp krizi vakaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

SEVDİKLERİNE HASRET KALDILAR

Kovid-19 ile mücadelede sağlık çalışanlarının en ön safta yer aldıklarını belirten Bayraktar, “Sırf bu sebeple binlerce sağlıkçı halk sağlığını ön planda tutarak sevdiklerine hastalığı bulaştırırım stresi ile günlerce onlardan uzak durmak, çocuklarına ve ailelerine hasret kalmak zorunda kaldı. Zaten birçok hastanede personel eksikliği varken, bu dönemde Kovid-19 ile birlikte oluşan iş yoğunluğu özellikle Kovid ile mücadele birimlerinde görevli sağlıkçıların hayatlarını dayanılmaz bir noktaya taşıdı. Bunun önüne geçmek için ise mükâfat yerine sağlıkçılara dayatılan izin, rapor, istifa gibi yasaklarsa sağlıkçıları bunaltmaktan öteye geçmedi” dedi.

HAKLARINI ALAMADILAR

Sağlıkçıların bu süreçte seslerini kimseye duyuramadıkları için yeri geldi dertlendiklerini, yeri geldi kederlendiklerini ifade eden Bayraktar, “Hastaları kurtarmak için kendi canlarını feda eden sağlık çalışanları bu süreçte yeterli desteği kendileri ile göremedi. Hele ki emeklerinin maddi karşılığını hiç göremedi. Binlerce sağlık çalışanı yoksulluk sınırı altında, yüksek vergi dilimi altında sadece ezildi. Bu süreçte sağlıkçıların çocuklarına bakan bakıcılar bile ‘Siz sağlık personelisiniz. Sizden bana hastalık bulaşır’ diye işi bırakıp ya da iki kat para isterken, sağlık personeli geçim sıkıntısı yaşadı. Tüm bunlar sağlıkçıların ardarda kalp krizinden hayatını kaybetmesinin sadece nedenlerinden birkaçıdır” dedi.

BAŞIMIZ SAĞOLSUN

Bayraktar, sendikamızın da üyesi olan 41 yaşındaki arkadaşımız uzman doktor Semih Özdil’in yanı sıra kalp krizinden hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarına Allah’tan rahmet dilerken, “Bu kalp krizlerinin sorumlusu sağlıkçıları tek başına bırakanlardır. Sağlıkçıların isyanına kulak tıkayanlardır. Kendi canlarını feda ederek halk sağlığını önceleyen sağlıkçıları cezalandıranlardır. Bu kalp krizlerinin sorumlusu sağlıkçılara şiddet uygulayanlardır, onlara hayatı çekilmez kılanlardır” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts