HASTANELERE POLİS GELİYOR

admin avatarı

Sağlık Bakanlığı, Samsun’da Dr. Kamil Furtun’un silahla hastane içerisinde öldürülmesinin ardından harekete geçti. İçişleri Bakanlığı ile görüşme yapan Sağlık Bakanlığı hastanelerde özel güvenlik görevlisi yerine polislerin korumasını istedi. Başbakanlık, hastaneler dahil ‘koruyucu polis’ uygulamasının adliye, stadyum ve üniversitelerde de uygulanması için çalışma yürütülüyor.

HASTANEYE POLİS KORUMASI

Hastanelere, hasta yakınlarının silah, bıçak ve benzeri öldürücü aletlerle girmesi üzerine hastane güvenliği yeniden gündeme geldi. Özel güvenlik görevlilerinin saldırganlar üzerinde etkili tedbir alamamaları ve sağlık personelini koruyamaması nedeniyle hastane korumasının silahlı polisler tarafından yapılmasına karar verildi. Türkiye’de 900’e yakın devlet hastanesinde 10 bine yakın özel güvenlikçi çalışıyor. İçişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmede uzun süredir Başbakanlığın gündeminde olan koruyucu polis uygulamasını gündeme geldi. Koruyucu polis uygulamasıyla hastaneler, adliye, stadyum ve üniversitelerde özel güvenlikçiler çıkartılacak.

ÖNCE X-RAY ARAMASI, SONRA TEDAVİ

Bakanlık ayrıca hastane girişlerine x-ray cihazı yerleştirilmesine karar verdi. Poliklinik girişlerinde x-ray cihazları korunacak. Hasta ve hasta yakınlarının üzerlerinde silah ve bıçak gibi öldürücü aletlerle girebiliyor olması nedeniyle sağlık personeli girişlerde hasta yakınlarının üzerlerinin aranmasını talep etmişti. Ancak x-ray cihazının acillerde nasıl uygulanacağı ile ilgili henüz bir çalışma yapılmadı. Bakanlık, bazı üniversite hastanelerinin acil servislerinde uygulanan, sadece hastanın servise alınması ve hasta yakının dışarıda bekletilmesi uygulaması üzerinde de çalışma yapıyor. Ayrıca hastaneye sık giriş yapan bağımlı kişiler de tedaviye yönlendirilirken emniyet birimlerine de bilgileri verilecek. (Kaynak: SABAH)

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts