ASGARİ ÜCRETE SEFALET ZAMMI

admin avatarı

Asgari ücret, 1 Temmuz 2015 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 6 artışla net 949 TL’den bin TL’ye yükselecek. Yapılacak olan 51 TL’lik zam vatandaşın ancak 1.5 kg et ya da günlük birer simit ile çay alabilmesine yetecek.

Bağımsız Sağlık-Sen’in yaptığı hesaplamaya göre, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun kararı çerçevesinde, 1 Temmuz 2015’te asgari ücrete yüzde 6 oranında zam yapılacak, asgari ücret net bin lira 54 kuruşa, brüt ise bin 273 TL’ye çıkacak.

5 milyon kişinin asgari ücretle çalıştığı Türkiye’de asgari ücret; “işçi ve ailesinin günün ekonomik ve sosyal şartlarına göre yaşamasını mümkün kılan” ücret olarak tanımlanıyor.

Ancak halen net 949 TL olarak uygulanan asgari ücret, 1 Temmuz’da yapılacak artışla sadece bin TL’ye yükselecek. Bin 201 TL olan brüt asgari ücret ise bin 273 TL’ye çıkacak.

ASGARİ ÜCRETİN İŞVERENE MALİYETİ BİN 496 TL

Brüt asgari ücretten yüzde 14 SGK primi işçi payı, yüzde 1 İşsizlik Fonu primi, yüzde 15 Gelir Vergisi ve Damga Vergisi kesiliyor. 1 Temmuz’dan itibaren asgari ücretin işverene bin 273 TL olacak olan maliyetinin ise yüzde 15.5’lik kısmını SGK primi işveren payı ile yüzde 2’lik kısmını İşsizlik Fonu işveren payı oluşturuyor. Bu nedenle asgari ücretin işverene maliyeti yaklaşık bin 496 TL’yi bulacak.

-KAPICILAR İÇİN ASGARİ ÜCRET NET BİN 82 TL OLACAK

Konut kapıcılarının ücretleri gelir vergisi ve damga vergisinden muaf tutuluyor. Böyle olunca, asgari ücretli bir kapıcının eline geçen net ücret, diğer asgari ücretlilere kıyasla daha fazla oluyor. Bu doğrultuda kapıcılar için halen bin 21 TL olarak uygulanan net asgari ücret, 1 Temmuz’da 61 TL artışla bin 82 TL olarak uygulanacak.

BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: GELİR ADALETSİZLİĞİ ÇÖZÜLSÜN

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, asgari ücrete 1 Temmuz’da yapılacak olan 51 TL’lik zammın artan enflasyon oranlarının çok altında kaldığına dikkat çekerek, daha dört haneli rakamlara yeni ulaşarak bin TL olan asgari ücretin insanca yaşanabilecek bir seviyeye ulaştırılması gerektiğini belirtti. Türkiye’de dört kişilik bir ailenin açlık sınırının bile Haziran ayı için bin 334 TL olarak hesaplandığını ifade eden Bayraktar, “Hükümet bu zamla asgari ücretle geçinen insanlara adeta bırakın aç kalmayı, yaşamayın demektedir. Bugün emeklisinden memuruna, işçisinden köylüsüne kadar toplumun büyük bir kesimi çok komik ücretlere istihdam edilmektedir. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki zengin nüfus ile fakir nüfus arasındaki makas her geçen gün biraz daha açılmaktadır. Bir tarafta bin lirayı çerez parası diye tanımlayabilecek insanlar ve yöneticiler varken, bir taraftan da bu parayla tüm ay boyunca geçinmek zorunda kalan aileler vardır. Bu gelir adaletsizliği acilen çözülmelidir” dedi. 

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir