EKONOMİYİ ÇÖKERTTİ, MİLLETİ FAKİRLEŞTİRDİLER

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı’nın görevden alınması sonrası ülke ekonomisinin bir gecede yüzde 15 küçüldüğüne dikkat çekerek, “Kendi göreve getirdiklerini yine kendi politikalarını uyguladığı için bir gecede görevden alarak ekonominin küçülmesine ve milletin fakirleşmesine sebep olanlar bunun hesabını vermelidir. Ekonomide doğru politikalar uygulanmadığı için çalışanların maaşları erimiş, açıklanan sahte enflasyon ve işsizlik verileri ile yaşanan krizin boyutları gizlenmek istenmiştir. Artık vatandaşın bu tür oyunlara ve ekonomideki operasyonlara dayanacak takati kalmamıştır” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada TCMB Başkanı’nın 4 ay gibi kısa bir görev sürecinin ardından kendisini atayan Cumhurbaşkanı tarafından görevden alınmasının ekonomide yarattığı kara deliğe dikkat çekti. TCMB Başkanının görevden alınmasının ardından Türk Lirası’nın yüzde 15’e yakın değer kaybettiğine vurgu yapan Bayraktar, “Yine insanlarımız bir gecede fakirleştirilmiş, zaten kazandıkları 3 kuruşta ellerinden alınmıştır. Sonunun böyle olacağı bilinerek alınan bu kararın sorumluları bunun hesabını nasıl vereceklerdir. Bir yandan uygulanan yüksek faiz politikaları bir yandan döviz kuru ve altındaki aşırı artış halkın alım gücünü giderek azaltmaktadır. Zam adı altında verilen ücret artışları daha ilk 3 ayda vatandaşın elinden böylece alınmış olurken, maaşların da artan fiyatlar karşısında varlığı ile yokluğu fark etmemektedir” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE, DÜNYANIN UCUZ İŞ GÜCÜ OLDU

Bayraktar, uygulanan politikalarla Türkiye’nin dünyanın ucuz iş gücü merkezine dönüştürülmeye çalışıldığına dikkat çekerek, “Asgari ücret döviz kuruna vurulduğunda yaklaşık 310 euro’ya denk gelmektedir. Bu rakam Türkiye’nin Çin’den bile daha ucuz bir üş gücü olmasına sebebiyet vermektedir. Çalışanlarının emeklerinin karşılığını alamadığı, dünyanın bu alanda en ucuz ülkesi olması ne kadar fakirleştiğimizin de göstergesidir. Ülkenin bu hale gelmesinde sorumluluğu bulunan herkes, artık yaşanılanların gerçek yanını görerek ona göre hareket etmelidir. Dış güçler, karanlık lobiler, faiz lobileri gibi söylemler artık bu yaşanılanları açıklamak için oldukça komik kalmaktadır” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts