DOĞUDA GÖREV YAPAN DOKTORA SABİT ÜCRET ÖDENECEK, HEMŞİRE ÇAKILI KADROYA ALINACAK

admin avatarı

Sağlık Bakanlığı, PKK terör örgütünün Doğu ve Güneydoğu’da sağlık personeline yönelik saldırısının ardından bölgeden ayrılmak isteyen hekimlere kadro için yeni bir teşvik sunacak. Bölgede görev yapan 5 bin hekim, performans sisteminden çıkarılacak fiks maaşa göre çalışacak. Bu hekimlerin maaşı diğer hekimlerin maaşından daha yüksek olacak, hasta gelsin ya da gelmesin 10 bin TL net maaşlarını almaya devam edecekler. Uygulama şehir merkezindeki doktorları ve hemşireleri de kapsayacak. Ayrıca bölgede görev yapan hekimlerin güvenliğinin sağlanması için hastane bahçelerine lojman yapılacak.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde, terör tehdidinin altında görev yapan sağlık personeli için Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Terör örgütünün, ambulanslara saldırması ve hekimleri hedef seçmesi üzerine bölgede çalışan sağlık personelinin çalışma şartlarını kolaylaştırılacak düzenlemeler geliyor. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Eyüp Gümüş, geçtiğimiz hafta sonu Diyarbakır’a giderek sağlık personelini yerinde ziyaret etti ve sorunları dinledi. Ankara’ya dönüşünde personelin sorunlarının giderilmesi için de çalışma başlattı.

10 BİN TL MAAŞ

Buna göre, Doğu ve Güneydoğu illerinde mecburi hizmet süresi sona eren sağlık personeline görev sürelerinin uzatılması için “çakılı kadro” verilecek. Döner sermaye ya da performans sistemine bağlı olmadan zor şartlarda çalışan hekimler için 4924 sayılı ‘çakılı kadro’ ismi verilen düzenleme ile hekimler hasta sayısına bakılmaksızın her ay net ve sabit ücret alacaklar. Diğer hekimlere göre çakılı kadronun ücreti ortalamanın üstünde olacak. Hekim için 10 bin TL olması planlanıyor.

HEM DOKTARA HEM DE HEMŞİREYE ÇAKILI KADRO VERİLECEK

Sağlık Bakanı Müsteşarı Prof. Gümüş, uygulamanın daha önce il dışındaki mahrumiyet bölgeleri için düzenlendiğini ancak bundan sonra illerde çalışan hekimleri de kapsayacağını belirterek şunları kaydetti:

“Orada çalışan hekimlerimizin bazılarının hasta sayıları fazla değil o yüzden döner sermayeleri düşük olabiliyor. Gelirleri de batıya göre az olabiliyor. Çakılı kadro dediğimiz 4924 dediğimiz bir kadro sistemi var. Bunların fiks bir maaşları var. Herhangi bir performansa bağlı değil. Tamamen net bir maaşları var. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne veya kritik bölgelere şehirler dahil yaklaşık 5 bin kadroyu düşünüyoruz. Bunların ücretleri diğerlerinden daha fazla olacak ve döner sermaye derdi de kalmayacak. Hasta gelsin gelmesin paralarını alacaklar. Aynı uygulamayı hemşireler için de planlıyoruz.”

HASTANE BAHÇELERİNE LOJMAN YAPILACAK

Müsteşar Prof. Gümüş, bölgedeki doktorların 72 saat hastanede görev yaptığını, terör olayları nedeniyle evlerine gidemediklerini belirterek, bu hekimler için de hastane bahçesine lojman uygulamasını hızlandırdıklarını açıkladı. Bölgeye toplam 50 lojman yapılacak. Halen inşaatı devam eden 20 lojman bulunuyor bunların en kısa sürede tamamlanması sağlanacak.

UYGULAMANIN EKİM AYI İTİBARİYLE BAŞLAMASI BEKLENİYOR

Uzman hekimin en düşük maaşı 11 bin 475 TL, en yüksek 12 bin 250 TL olacak. Hekimin ise en düşük 6 bin 200 en yüksek 7 bin 175 TL, hemşire ise en düşük 3 bin 805 en yüksek 3 bin 880 TL maaş alacak. 

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir