DEV PROJEDE EN BÜYÜK RİSK AÇIKLANDI

admin avatarı

Sağlık Bakanlığı, milletvekillerine dağıttığı kitapçıkta, son bir ayda kurda yaşanan hareketliliğe dikkat çekerek, Türkiye genelinde yapmayı öngördüğü 34 şehir hastanesi için en büyük riskin kur artışı olduğunu açıkladı.

34 PROJE YAPILACAK

Sağlık Bakanlığı’nın tartışmalara neden olan şehir hastaneleri projeleri için 16 sözleşmeyi imzaladığı biliniyor, 2 hastanenin projesi ise değerlendirme aşamasında bulunuyor. Yapılan sözleşmelerde toplam yatırım bedeli 17 milyar TL. Türkiye genelinde yapılması öngörülenlerle birlikte, şehir hastanelerinde toplam sayının 34’e ulaşılması hedefleniyor. Tüm projelerin toplam büyüklüğü de 30 milyar TL olarak belirlendi. Projelerin yüzde 20’sinin yatırımcının öz kaynağı ile yapılması, yüzde 80’lik bölüm içinse finansman bulunması gerekiyor.

Şehir hastanelerinde yatırım süresi 3 yıl, işletim süresi ise 25 yıl olarak hesaplanıyor.

“KAMU ÖZEL İŞBİRLİĞİ MODELİ”

Sağlık Bakanlığı’nın bir kitapçık haline getirdiği çalışmasına göre, şehir hastanelerinin yapılış yöntemi olarak kullanılan “kamu özel işbirliği modeli” 29 yıllık bir süreci kapsıyor. Bu modelde ilk 1 yıl “hazırlık, YPK onayı ve ihale sonuçlandırma sürecine” ayrılmış durumda. 3 yıllık yatırım ve 25 yıllık işletme döneminden sonra ise projelerin bakanlığa devredilmesi gerekiyor. Kamu özel ortaklığının klasik yatırım yapma modeline göre daha hesaplı olduğu savunulan çalışmaya göre, kamu özel ortaklığıyla yapılan projelerde maliyet avantajı yüzde 46’ya kadar çıkabiliyor.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts