BAYRAKTAR: AİLE HEKİMLERİNİN HAKLI MÜCADELESİNDE SONUNA KADAR YANLARINDAYIZ

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, 22 bin aile hekimi ile 20 bin aile sağlığı çalışanına Cumartesi günleri zorunlu nöbet uygulaması getirilmesinin, çalışanlar üzerindeki baskıyı ve işyükünü daha da artırdığına dikkat çekerek, “Her bir aile hekimi yılda ortalama 10 bin muayene yapıyor. Gecesini gündüzüne katarak vatandaşa hizmet veren bu kişiler şimdi de cumartesi nöbete zorlanıyor. Aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarının kendi ailelerine ayıracak zamanları ellerinden çalınıyor” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, 1 Ocak’tan itibaren aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarına, aile sağlığı merkezi (ASM), toplum sağlığı merkezi, hastaneler ve 112 acil sağlık hizmetlerinde cumartesi nöbet uygulaması getirildiğini belirtti. Bayraktar, esnek mesai uygulamasıyla haftada 40 saat açık olması gereken aile sağlığı merkezlerinin zaten 54 saat açık olduğunu ve bu nedenle aile sağlığı merkezi çalışanlarının nöbet görevini yerine getirdiklerini ifade ederek, “Aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarının cumartesi nöbete zorlanması kabul edilemez. Yıllık ortalama 10 bin muayene yapan bu kişilerin daha fazla iş yükünü kaldıracak ne takati ne psikolojisi kalmıştır” dedi.

ASM’LERDEKİ ACİL HİZMETİ SAĞLIK SORUNUNU ARTIRIR

Bayraktar, ayrıca Cumartesi günleri aile sağlığı merkezlerinde acil nöbeti tutulmasının ciddi sorunları da beraberinde getireceğine dikkat çekerek, “Acil servis gibi yeterli teknik ve personel donanımına sahip olmayan ASM’lerde verilmeye çalışılan acil sağlık hizmetleri çok daha ciddi sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olur. Yeterli donanımı bulunmayan merkezlerde enfeksiyonların artması ve bunun sonucu olarak ise ölümlerin meydana gelmesi kaçınılmaz olacaktır” ifadesini kullandı.

Bayraktar, acil servis hizmetlerinin, acil servislerde görevli doktorlar tarafından yürütülmesinin önemli olduğunu kaydetti.

AİLE HEKİMİ VE ÇALIŞANLARININ AİLE BİRLİĞİ BOZULUYOR

Bayraktar, Sağlık Bakanlığı’nın hekim ve çalışanları gerekli altyapıyı hazırlamadan nöbete zorladıklarını ve bunu yaparken de sosyal tarafların görüşünü almadığını kaydederek, “Yaklaşık 42 bin kişiyi ilgilendiren böylesine bir uygulama hayata geçirilirken en azından sendikalar ve hekim birlikleri ile bir araya gelinerek bu işin artısı eksisi konuşulmalıydı. Hükümet yine ‘ben yaptım oldu’ anlayışıyla kafasına eseni kimseye danışmadan yapmaktadır. Bu uygulama aile hekimi ve çalışanlarının ailelerine ayırdığı zamanı da ciddi oranda kısıtlamaktadır. Ailelere hekim sunan hükümet, hekimlerin ailesini ise göz ardı etmektedir. Aile hekimleri kendilerine dayatılan bu nöbet uygulamasına sonuna kadar karşı çıkacaktır” dedi.

CUMARTESİLERİ GREVDEYİZ

Bayraktar, cumartesi günleri nöbete zorlanan çalışanların üretimden gelen güçlerini kullanarak yaptıkları iş bırakma eylemine sendika olarak kendilerinin de destek verdiğini belirterek, “Üyelerimizle birlikte bu uygulama kalkana kadar biz de her cumartesi ülke genelinde gerçekleşen eylemlere kitlesel olarak katılım göstereceğiz” ifadelerini kullandı.  

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts