BAKAN ŞİMŞEK: MEMUR MAAŞ ARTIŞ ORANI YÜZDE 6.1 OLACAK

admin avatarı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Bu sene memur maaş artışı yılın tamamı için en az yüzde 6,1 olacak, eğer enflasyon öngörülenden yüksek çıkarsa onun da farkını memurumuza vereceğiz” dedi.

Şimşek, NTV televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Kayıt dışılıkla mücadeleye ilişkin soruyu yanıtlayan Şimşek, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kayıt dışılıkla mücadeleyi çok önemsediği için bu konuyla ilgili eylem planının kapsadığı yenilikleri kendisinin açıklamak istediğini belirtti.

Şimşek, kayıt dışılıkla mücadelenin topyekun bir mücadele olduğunu ifade ederek, 79 kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşunun görüşü alınarak bu eylem planını hazırladıklarını, eylem planında 66 ilgili kurum ve kuruluş olacağını kaydetti.

Kayıt dışılığın milli gelire oranını yüzde 33’lerden yüzde 26’ya kadar indirdiklerine dikkati çeken Şimşek, “Bu yeni eylem planı ile hedefimiz önümüzdeki 3-5 yıl içerisinde AB’nin şu anki ortalaması olan yüzde 18,4 civarına ulaşmak” dedi.

PERSONEL ALIMLARI

Şimşek, personel alımlarına ilişkin olarak da toplam 74 bin kadronun istihdam edileceğini, bunun 34 bininin otomatik personel alımları olacağını söyledi.

Geriye kalan alınacak 40 bin personelin 15 binini şubat öğretmen atamalarına ayırdıklarını belirten Şimşek, “Geriye kalan 25 binini de çalışıyoruz. Ama bu arada bakanlıkların ihtiyaçlarını karşılamak üzere çok cüzi oranda bu hafta kadroların bir kısmını verdim. Önceliğimiz yine sağlık ve eğitim olacak. Uzun vadede kamuda biz ihtiyaç duyduğumuz elemanları alacağız” dedi.

Şimşek, toplu sözleşme hükümlerinde hak kayıpları olduğuna ilişkin eleştirileri yanıtlarken, “Kesinlikle doğru değil” dedi.

Geçen sene enflasyonun yüzde 8,2 olarak geldiğini hatırlatan Şimşek, geçen sene en düşük memur maaşı artışının yüzde 8,3, ortalama memur maaş artışının yüzde 8,5 olduğunu, geçen sene öğretmenlere ilave maaş artışı verdiklerini, yeni başlayan öğretmen maaş artışının da yüzde 14,4’ü bulduğunu söyledi.

Memur emeklilerinin maaşının geçen sene yüzde 12,5 arttığına dikkati çeken Şimşek, çıkan haberlerde rakamların farklı sunulduğunu söyledi.

Şimşek, 2002’den bu yana hiç bir kesimi enflasyona ezdirmediklerini belirterek, “Hatta ben abarttığımız kanısındayım. Şu anda bütçede memurlar için ayırdığımız kaynak 140 milyar lira, yatırımlar için ayırdığımız kaynak 50 milyar liranın altında” diye konuştu.

Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) da 80 milyar lira para aktardıklarını ifade eden Şimşek, SGK’nın da emekli maaş bütçesinin yüzde 40’ın altında olmadığını söyledi.

Şimşek, “Bu sene memur maaş artışı yılın tamamı için en az yüzde 6,1 olacak, eğer enflasyon öngörülenden yüksek çıkarsa onun da farkını memurumuza vereceğiz” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir