BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN: YARDIMCI HİZMETLER SINIFININ SORUNLARI ERTELENMEMELİ

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, yardımcı hizmetler sınıfındaki personelin ek gösterge, emekli maaşı, atama ve yer değiştirme gibi çok sayıda konuda mağduriyetler yaşadığını belirterek, söz konusu personelin genel idare hizmetleri sınıfına geçirilerek hak ettikleri statüye kavuşturulmaları gerektiğini söyledi. Bayraktar, “Kamu personeli içerisinde kanayan bir yara haline gelmiş olan yardımcı hizmetlilerin sorunlarının çözümü daha fazla ertelenmemelidir” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada yardımcı hizmetler sınıfına dahil personelin genel idare hizmetleri sınıfına geçirilerek sorunlarının çözülmesi gerektiğini ifade etti.

HEM MAAŞLARI, HEM EMEKLİ AYLIKLARI DÜŞÜK

Yardımcı hizmetler sınıfına tabi olarak çalışanların ek göstergesinin bulunmadığına vurgu yapan Bayraktar, bu nedenle de söz konusu personellerin hem çalışırken kazandıkları maaşların hem de emekli olduklarında ellerine geçen aylıkların oldukça düşük olduğunu ifade etti. En düşük maaş grubunda yer alan bu personele ek gösterge verilmesinin gerektiğini belirten Bayraktar, ancak bu şekilde yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının daha adil bir çalışma ortamına kavuşabileceklerini söyledi.

TOPLU SÖZLEŞMEDE UNUTULDU

Yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının kamu kurum ve kuruluşlarında işlerin aksamasını engelleyen, tamirattan temizliğe, hasta ve hastane temizliğinden korumalığa kadar kurumların her türlü sorununu çözen ve bir nevi görünmeyen kahramanlar olduğunu belirten Bayraktar, söz konusu çalışanların malum sendika ile hükümet arasında imzalanan toplu sözleşmede unutulduğunu ifade etti. Daha önce kendilerine ek gösterge sözü verildiğini ancak bu sözün hem toplu sözleşme masasında hem de daha sonraki geçen zamanda unutulduğunu kaydeden Bayraktar, “Toplu sözleşmeden hiç bir hak alamayan tek grup yardımcı hizmetler sınıfı oldu. Bu çalışanlar kahramanlıklarını belki görünmeden yapıyor ama bu onların görmezden gelinebileceği anlamına gelmez. Yardımcı hizmetler sınıfı personeline diğer çalışanlar gibi hak ettikleri ek göstergeler verilmelidir” dedi.

SORUNUN ÇÖZÜMÜ ERTELENMEMELİ

Kamu personeli içerisinde kanayan bir yara haline gelmiş olan yardımcı hizmetlilerin sorunlarının çözümünün daha fazla ertelenmemesini isteyen Bayraktar, adil ve eşit bir çalışma yaşamı için bu personele de en kısa sürede ek gösterge hakkının tanınmasını talep etti.

Yardımcı hizmetler sınıfının kamu kurumlarının bel kemiği olduğuna dikkat çeken Bayraktar, söz konusu personelin genel idare hizmetleri sınıfına biran önce geçirilerek sorunun çözülmesini istedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts