BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN: TÜRKİYE’DE YAKLAŞIK 4 ÇOCUKTAN BİRİ OBEZ

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen’in Dünya Sağlık Haftası dolayısıyla yaptığı araştırma Türkiye’de yaşayan her 4 çocuktan birinin obez olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmada Türk kadınlarının ise yüzde 34’ünün obez olduğu belirtilirken, Avrupa’da günlük 15 gram ile kişi başına en fazla tuz tüketiminin ve en yüksek oranda şekerli içecek tüketiminin de Türkiye’de olduğuna dikkat çekildi. Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Türkiye’de sağlık sorunlarının giderek arttığına ve buna köklü bir önlem alınması gerektiğine dikkat çekerek, “Sağlıkçıların öncelikli görevi hastalığı iyileştirmekten ziyade hasta eden etkenlere karşı vatandaşın dikkatini çekmektir. Sağlık sorunlarının giderek arttığına ilişkin kamuoyunu ve yetkilileri uyarıyoruz” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen’in 7-13 Nisan Dünya Sağlık Haftası dolayısıyla Dünya Sağlık Örgütü ve Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden derlediği bilgiler Türkiye’de sağlık sorunlarının ciddi oranda arttığını ortaya çıkardı.

TÜRK KADINININ YÜZDE 34’Ü OBEZ

Dünya Sağlık Örgütü’nce hazırlanan raporda, Türkiye için ‘alarm’ verildiğine dikkat çekilerek, Türk kadınlarının yüzde 34’ü ve çocuklarının yüzde 22’sinin obez olduğu kaydedildi. Avrupa’da günlük 15 gram ile kişi başına en fazla tuz tüketiminin ve en yüksek oranda şekerli içecek tüketiminin de Türkiye’de olduğu belirtildi. Ayrıca, Avrupa’daki kadınlar arasında en az fiziksel aktivite yapanlar yine Türk kadınları olurken, Türkiye trans yağların da en fazla kullanıldığı ülkeler arasında yer alıyor.

EN BÜYÜK RİSK SİGARA VE OBEZİTE

Raporda, Türkiye’nin hastalık yüküne sebep olan risk faktörlerinde ilk sırada hala sigaranın geldiğine de dikkat çekildi. İkinci sırayı obezite ve fazla kiloluluk alıyor. Üçüncü sırada beslenme bozukluğu, dördüncü sırada yüksek tansiyon rahatsızlıkları bulunuyor. Kolesterol, alkol, hava kirliliği ve düşük oranda fiziksel aktivede yüksek oranda hastalığa neden olan risk faktörleri arasında yer alıyor.

TÜRKİYE’DE 3.3 MİLYON KİŞİ DEPRESYONDA

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporunda yine Türkiye nüfusunun yüzde 4,4’ü, yani 3 milyon 260 bin 677 kişinin depresyonda olduğu belirtiliyor.

Refah düzeyi yüksek ülkelerde depresyondaki kişilerin sadece yüzde 50’sinin tedavi gördüğü, düşük refah düzeyine sahip ülkelerde ise bu oranın yüzde 10’un altında olduğu ifade edildi.

BAYRAKTAR: ÇOK HASTANE, ÇOK HASTA VE ÇOK HASTALIK DEMEKTİR

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Bayraktar, Dünya Sağlık Haftası’nda Türkiye’nin içinde bulunduğu en büyük iki sorun olan obezite ve depresyon sorunlarına dikkat çekerek farkındalık yaratmak istediklerini kaydederek, “Hükümet hastane sayısını giderek artırarak bunu müjde olarak sunuyor ancak hastane sayısının artma nedeni olan hastalık oranlarının da arttığını gözden kaçırıyor. Çok hastane, çok hasta ve çok hastalık demektir. Hükümetin öncelikli görevi de hastalıkları önleyici tedbirler almak ve düzenlemeler yapmaktır. Depresyona neden olan en büyük etken insanların içinde bulundukları geçim sıkıntısı ve ülkenin içinde bulunduğu karamsar ruh halidir. Bunun önüne geçmekte hükümetin görevidir” dedi.

Türkiye’de obezite rakamlarının da korkunç boyutlara ulaştığına dikkat çeken Bayraktar, “İnsanlara sağlık dağıtmak ve sağlıklı bir geleceğe kavuşmalarını sağlamak bizim sağlıkçılar olarak tek amacımızdır. Bunun için obezite ve depresyonu önleyici hususlar konusunda önlem alınması için yetkilileri uyarıyoruz. Çok geç olmadan bu iki konuda bir şeyler yapılmalı” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts