BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN: MEMUR VE EMEKLİYE EK ZAM TALEP EDİYORUZ

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Mart ayı enflasyonunun bir önceki aya göre yüzde 1.02 artışla yüzde 4.34 olarak açıklandığına dikkat çekerek, “Hükümet ile yetkili konfederasyon 2017 ilk yarısı için memurlara yüzde 3’lük zamda anlaşmıştı. Şimdi ise enflasyon daha yılın üçüncü ayında yüzde 4.34 çıktı. Bu nedenle memur maaşları enflasyon karşısında erimektedir. Memur ve emeklilere ek zam talep ediyoruz” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı açıklamada yetkili konfederasyon ile hükümet arasında imzalanan ve şimdiden memur ile emeklinin hak kaybına uğramasına neden olan toplu iş sözleşmesini eleştirdi.  

MEMUR MAAŞI ERİMEYE BAŞLADI

İmzalanan toplu iş sözleşmesine göre memurların yüzde 3 zamma mahkum edildiklerini ifade eden Bayraktar, “TÜİK’in açıkladığı Mart ayı enflasyon rakamı memurun 6 ay boyunca alacağı yüzde 3 zammı eritti. Enflasyon şimdiden yüzde 4,34’e çıktı. Bu durumda memurların 6 ay için almış olduğu yüzde 3 zam eridi” dedi.

Kamuda çalışan 3 milyona yakın memur ile 2 milyona yakın memur emeklisinin, hükümetin tutmayan enflasyon hesapları nedeniyle ekonomik kayba uğrayarak, enflasyon mağduru ettiğini söyleyen Bayraktar, “Hükümetin daha üçüncü aydan şaşan enflasyon hesabı ile memurlar 2017 yılını da büyük zararla kapatacak, enflasyon karşısında ezilmeye devam edecektir. Ayrıca, memurlarımızın büyük bir bölümü de mart ayı itibariyle yüzde 15’lik vergi diliminden, yüzde 20’lik vergi dilimine girmiştir” ifadelerini kullandı.

EK ZAM TALEP EDİYORUZ

Bayraktar, memurlar ve memur emeklilerinin yıllardır enflasyona ezdirilmesine göz yumulduğuna dikkat çekerek, “Hükümetin yanlış enflasyon hesaplamaları, ülkemizin içinden geçtiği zor koşullar ve artan döviz; memur ve memur emeklilerinin belini bükmüştür. Bu nedenle memurların ve memur emeklilerinin mali haklarında iyileştirme yapılmasını ve enflasyon kayıplarının telafisi için acilen ek zam yapılmasını istiyoruz” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts