BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN: MEMURA 163 LİRA GELDİ, 130 LİRA GİTTİ

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, enflasyon oranından kaynaklı olarak ilave yüzde 2,92 artış ile birlikte kamu çalışanlarının aylıklarında temmuz ayından geçerli olmak üzere toplamda yüzde 6,92 oranında zam olacağını ifade ederek, “Bu da en düşük memur aylığına 163 lira zam olarak yansıyacaktır. Ancak temmuz ayından itibaren yüzde 15’lik gelir vergisi diliminden yüzde 20’lik dilime geçecek olan memur aylığı 130 lira eriyecektir. Bu da memura yalnızca 33 lira zam yansıyacağı anlamına gelmektedir” dedi. 

Bağımsı Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, memur maaşlarına temmuz ayında yansıyacak zam oranlarını değerlendirdi. Haziran ayı enflasyon rakamlarının belli olmasının ardından, memur ve memur emeklisi ile işçi emeklisine yapılacak zam oranlarının kesinleştiğini söyleyen Bayraktar, “Buna göre en düşük memur maaşı 2 bin 721 TL oldu. En düşük emekli aylığı ise bin 330 TL oldu” dedi.

EN DÜŞÜK MEMUR AYLIĞI 163 LİRA ARTTI

Bayraktar, 2017 yılı ilk altı ayında enflasyonun yüzde 5,89 olarak gerçekleştiğini ifade ederek, “Gerçekleşen bu enflasyon oranından kaynaklı olarak ilave yüzde 2,92 artış ile birlikte kamu çalışanlarının aylık ve ücretlerinde temmuz ayından geçerli olmak üzere toplamda yüzde 6,92 oranında artış yapıldı. Bu çerçevede aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 163 lira artışla 2 bin 558 liradan 2 bin 721 liraya yükseldi” dedi.

YÜZDE 20’LİK VERGİ DİLİMİNE GİRİLDİ

Yapılacak zam oranına rağmen sözleşmeliler, mühendisler, doktorlar, Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) personelinin tamamının temmuz ayından itibaren yüzde 15’lik vergi diliminden; matrahın 13 bin lira olduğu yüzde 20’lik vergi dilimine girdiklerini söyleyen Bayraktar, “Temmuzdan itibaren  vergiye tabi maaşı 2 bin 600 lira olan tüm memurlar, hemşireler, doktorlar, uzmanlar yüzde 20’lik dilime girecekleri için 130 lira ilave gelir vergisi ödeyecekler” ifadelerini kullandı.

Bayraktar, böylelikle en düşük aylıkta verilecek 163 liralık zammın 130 lirasının gelir vergisi olarak memurdan geri alınacağını ifade ederek, “Memurun  kazancı yalnızca 33 lira olacaktır. Artık memur bu parayı bozdurup bozdurup harcar” dedi.

GELİR VERGİSİ YÜZDE 15’TE SABİTLENMELİ

Bayraktar, oluşan bu mağduriyetin giderilmesi için gelir vergisinin yüzde 15’te sabitlenmesinin önemli olduğunu ifade ederek, “Memur her yıl daha ilk yıllardan gelir vergisi diliminde bir üst lige çıkarak aylığında ciddi kayıplar yaşamaktadır. Bu nedenle gelir vergisi oranı yüzde 15’te sabitlenmelidir” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts