BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN: BU YIPRANMA PAYI SAĞLIKÇIYI YIPRATIR

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Sağlık Bakanlığı’nın 2 yıl önce söz verilen ancak hala hayata geçiremediği yıpranma payı çalışmasının basına yansıyan haliyle asla kabul edilemeyeceğini belirterek, “Bakanlığın sağlık çalışanlarının 1 yıl erken emekli olması için 33 yıl çalışmasını gerektirecek bir formül üzerinde çalışması tüm sağlıkçıları büyük bir hayal kırıklığına uğratmıştır. Biz 3 yıla 1 yıl yıpranma payı talep ederken anlaşılan bakanlık bizi bütünüyle yanlış anlamış. Şimdiden söyleyelim eğer düzenleme bu şekliyle çıkarsa bu yıpranma payı sağlıkçıyı yıpratır ve düzenleme daha baştan sakat doğmuş olur” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, basın yayın organlarına yansıyan sağlıkçılara verilecek yıpranma payı ile ilgili haberler üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Bayraktar, Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmaya göre ayda ortalama 7 gün mesai saatleri dışında 8 saat çalışan bir sağlıkçının 2.5 yıl erken emeklilik hakkı elde edebilmesi için 82 yıl çalışmasının gerekeceğini, yine bir yıl erken emeklilik için bir sağlıkçının 33 yıl boyunca hizmet vermesinin istendiğini ifade ederek, “Bu düzenleme bu şekliyle asla kabul edilemez” dedi.

2 YILDIR HALA VAATLER

Bayraktar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde 14 Mayıs 2014 günü katıldığı Ebeler, Hemşireler ve Anneler Günü kapsamında düzenlenen bir etkinlikte ‘sağlıkçılara müjde’ olarak duyurduğu ve 2014 yıl sonuna kadar çıkarmaya söz verdikleri yıpranma payının bugün hala çıkarılamamış olmasının sağlıkçılarda büyük bir hayal kırıklığı yarattığını belirterek, “Son yaşanılan terör olaylarında bir çok sağlıkçı arkadaşımız şehit düşmüştür. Yine büyük şehirlerde yaşanılan terör saldırılarına ilk müdahaleyi yaparak olayın psikolojisini bire bir yaşayan ve ruhsal çöküntü içerinde bulunan sağlık çalışanları böylesine bir dönemde dahi hatırlanmamaktadır. 2 yıl önce vaat edilen yıpranma payı bugün hala verilmediği gibi bir de söz verildiği şekliyle de çıkarılmamaktadır” dedi.

SAĞLIKÇILAR DAHA FAZLA YIPRATILMAMALI

Sağlık hizmetinin 24 saat süreyle üretilmek zorunda olan bir hizmet olduğunu, gündüz mesaisi dışında da sürdürülmek zorunda olması nedeniyle, çalışanların fizyolojik, ruhsal ve sosyal yaşamlarının tehdit altında kaldığını belirten Bayraktar, “Sağlıkçılar işleri gereği zaten yeteri kadar yıpranmaktadır. Verilen sözlerin yerine getirilmemesi ile sağlıkçılar ikinci defa yıpratılırken, şimdi de ortaya saçılan çalışmaların saçmalığı sağlıkçıları iyice yıpratmaktadır. Sağlıkçılar daha fazla yıpratılmadan hak ettikleri yıpranma payı kendilerine verilmelidir” ifadelerini kullandı.

“TALEBİMİZ 3 YILA 1 YIL YIPRANMA”

Bayraktar, hükümetin konu hakkında ilk yaptığı açıklamada 5 hizmet yılına karşı 1 yıl yıpranma payı verilmesini öngördüğünü, ancak şimdi çalışmanın “33 yıla 1 yıl” şeklinde yapılmaya çalışıldığını ifade ederek, “Daha önce de söylemiştik yine söylüyoruz. Bizler sağlıkçılara 3 yıla 1 yıl yıpranma payı verilerek sorunlarının azaltılmasını istiyoruz” dedi.

Bayraktar, bunca gecikmenin ardından yıpranma hakkının tüm yasal alt yapısı ve mevzuat eksiği olmadan çıkarılmasının önem taşıdığını ifade ederek, yıpranma hakkının geriye dönük olarak da uygulanabilmesi ve isteyen sağlık çalışanının kanun yürürlüğe girdikten sonra geçmiş yıllarının yıpranma payını ödeyerek emekli yaşını erkene çekebilmesine de imkan tanınması gerektiğini söyledi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts