BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: MEMUR MAAŞLARINA YÜZDE 8.67 ZAM YAPILACAK

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, 2018’in ilk 6 ayında enflasyonun yüzde 9,17 olduğunu belirterek, ‘’6 aylık enflasyon verilerine göre memurlar yüzde 5,17 enflasyon zammı alacak. Yılın ikinci yarısında memur için öngörülen yüzde 3.5’luk zam da buna dahil edildiğinde memurlar yüzde 8.67 zam alacaklar. Bu oranlar memurların şimdiden enflasyon altında ezildiğini bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Enflasyon karşısında eriyen maaşlara iyileştirme yapılmalıdır’’ dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 6 aylık enflasyon verilerini değerlendirdi. 2018’in ilk 6 ayında enflasyonun yüzde 9,17 olduğunu belirten Bayraktar, Temmuz’da enflasyonun yılın ilk 6 ayı için memura verilen yüzde 4’ü aşması halinde zam alacağını, şuanki rakamlara göre memurun yüzde 5.17 zamma hak kazandığını belirtti. Yılın ikinci yarısında memura verilecek yüzde 3.5’luk zam oranı da dahil edildiğinde memurun yılın ikinci yarısında toplamda yüzde 8,67 zam alacağını kaydeden Bayraktar, ‘’2017’nin ilk 6 ayında memurlar yüzde 3 zammın yanında yüzde 1,76 da enflasyon zammı almıştı. 2017’nin ikinci 6 ayında da memurlar yüzde 4 zammın yanında yüzde 1,69 enflasyon zammı almıştı. Bu rakamlarda göstermektedir ki memurlar her yıl enflasyon mağduru olmaktadır’’ dedi.

2018’İN KAYIP YIL OLMAMASI İÇİN ÖNLEMLER ALINMALI

Toplu sözleşmeye göre, 2018 yılında öngörülen zam oranının yüzde 4+3,5′ olduğunu söyleyen Bayraktar, hükümetin memurların özellikle 2017 yılında yaşadıkları ekonomik hak kayıplarının üzerine dikkatle eğilmesi gerektiğini ifade ederek, “2018’de memurlara düşük zam verildiği gibi, ek ders ücretleri, nöbet ücretleri, ek ödemeler, aile yardımı, çocuk parası, özel hizmet tazminatı ve fazla mesai ücretlerinde de ciddi bir düzenleme yapılmamıştır. 2017 memurlar için kayıp bir yıl olurken, 2018 yılının da aynı şekilde olmaması için önlemler alınmalıdır” dedi.

MAAŞLAR İYİLEŞTİRİLMELİ

Bayraktar, artık birçok sendikanın memurların çıkarlarından çok hükümetin çıkarlarına hizmet ettiğine dikkat çekerek, “Sendikalar bugüne kadar kendisini yaratan sahiplerine hizmet etmekten başka bir şey yapmamıştır. Bu tür sarı sendikaların ne memura ne de ülkeye bir hayrı vardır. Tek bildikleri hükümetin çıkarlarını korumak ve onlara hizmet etmektir. Memur artık gözünü açmalı ve baskılara boyun eğmemelidir. Bundan sonra aynı şekilde hak kayıplarının yaşanmaması için memurun yapması gereken şey bellidir” dedi. Memurun enflasyon farkından kaynaklı maaş kaybının her dönem biraz daha büyüdüğüne dikkati çeken Bayraktar, “Memurların her geçen ay maaşlarında yaşadığı kan kaybı artık tahammül edilemez boyutlara ulaşmıştır. Memur ve memur emeklilerinin maaşları iyileştirilmelidir” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts