BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: ARTIK ENFLASYON VERİLERİ İLE OYNAMAYI BIRAKIN

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a bağlı bulunan Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) her ay açıkladığı enflasyon verilerinin vatandaşın gerçek enflasyonunun çok altında çıktığına dikkat çekerek, “Maalesef ülke olarak paranın pul olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Altın ve döviz almış başını giderken Türk Lirası günden güne erirken, çarşı pazar fiyatları ateş pahası olurken, enflasyonun hala yok denecek kadar açıklanması düşündürücüdür. Artık enflasyon verileri ile oynamayı bırakın” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, hem TÜİK tarafından açıklanan temmuz ayı enflasyon verilerini hem de Merkez Bankası tarafından açıklanan yıl sonu enflasyon tahminini değerlendirdi. TÜİK’in temmuzda enflasyonun yüzde 0.58 arttığını açıkladığını belirten Bayraktar, “Merkez Bankası ise yaptığı açıklamada enflasyonun yıl sonunda yüzde 8,9 olarak gerçekleşeceğini, 2021 sonunda ise yüzde 6,2 olacağını tahmin ettiklerini kamuoyuna duyurdu. Her iki kurumun da ne vatandaşın cebindeki yangından ne de gerçek enflasyondan haberi yok” değerlendirmesinde bulundu.

MAAŞLAR ERİDİ

Bayraktar, Kovid-19 salgını öncesi ülkede yaşanan ekonomik krizin üzerine başlayan pandemi sürecinin ülkedeki krizi iyice derinleştirdiğine dikkat çekerek, “Geçen süreçte insanlara kredi dağıtmaktan ve borçlandırılmaktan başka hiçbir şey yapılmamıştır. Herkesin alım gücü bu süreçte düşmüş, aldıkları maaşlar artan enflasyon karşısında her geçen gün erimiştir” dedi.

Memur ve emeklileri başta olmak üzere tüm kesimlerin gelir kaybı yaşadığına dikkat çeken Bayraktar birçok memurun nisan ayından itibaren yüzde 15’lik vergi diliminden yüzde 20’lik vergi dilimine geçtiği için maaşında ciddi kayıplar yaşadığını da belirtti. Bayraktar, “Memurlar yıllardır toplu sözleşme adı altında oynanan çeşitli oyunlarla mağdur edilmekte ve maaşları bir arpa boyu ilerleyememektedir. Memurlara verildiği söylenen zam enflasyonun ötesine geçemediği gibi bir de gelir vergisi dilimi nedeniyle verilenden fazlası memur ve emeklilerinin cebinden çıkmaktadır. Rakamlarla oynamakta cambaz olan ve rakamları istediği gibi okuyan hükümet yetkilileri artık vatandaşlara insanca yaşam sürecekleri bir gelir adaleti sistemi getirmek zorundadır” dedi.

3600 EK GÖSTERGE SÖZÜ UNUTULDU

Yıllardır yerine getirilmeyen 3600 ek gösterge sözünün de yerine getirilmesini talep eden Bayraktar, sendika olarak bazı taleplerini ise şöyle sıraladı:

“Ek ödeme ve performans ücretlerinin zamanında ödenmesini, geçim sıkıntısı yaşayan sağlık çalışanlarının bu anlamda maddi olarak mağdur edilmemesini talep ediyoruz. Denge tazminatlarının döner sermaye içine dahil edilerek hesaplanmasından kaynaklı döner sermayeden faydalanamayan sağlık çalışanlarının bu sorununun çözülmesini, ayrıca denge tazminatlarının emekliliğe yansıtılmasını talep ediyoruz. Memur maaşlarını oluşturan tüm kalemlerin emekli keseneğine dahil edilmesini talep ediyoruz. Fazla mesai ücretlerinin yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz.”

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir