BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN: 73 BİN ANESTEZİ MEZUNU ATAMA BEKLİYOR

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, hastanelerin en önemli sağlık personellerinden olan anestezi tekniker ve teknisyeni mezun sayısının 73 bine ulaşmasına rağmen kamuya alımların yeterli olmaması nedeniyle binlerce gencin mağdur olduğunu belirtti. 73 bin gencin sesine kulak verilmesini isteyen Bayraktar, “Anestezi teknikerlerinin atama sorunlarının en başında; hastanelerin anestezi teknikerlerinin yerine başka branşlardaki sağlık görevlilerini çalıştırmaları gelmektedir. Hatta Ankara’nın en büyük hastanelerinde Anestezi teknikerleri yerine ameliyathanelerde hemşireler çalıştırılmaktadır” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, hastanelerde bir ameliyatın sağ salim devam edebilmesi için olmazsa olmaz personelden olan anestezi tekniker ve teknisyenlerinin sağlık kurumlarının önemli bir parçası olduğunu kaydetti. Atama sayılarının yetersiz oluşu ile anestezi mezunlarının iş alanlarının kısıtlı olmasının alımları sınırlayan en önemli etkenlerden olduğunu anlatan Bayraktar, “Özellikle de yapılan düşük alımlarla anesteziye üvey evlat muamelesi yapılmaktadır. Bu durum gençleri umutsuzluk, çaresizlik noktasına getirmiştir. Biran önce 73 bin gencin sesine kulak verilmelidir” dedi.

AMELİYATHANELERDE HEMŞİRELER ÇALIŞTIRILIYOR

Anestezi teknikerlerinin atama sorunlarının en başında hastanelerin anestezi teknikerlerinin yerine başka branşlardaki sağlık görevlilerini çalıştırması geldiğini belirten Bayraktar, “Hatta Ankara’nın en büyük hastanelerinde Anestezi teknikerleri yerine ameliyathanelerde hemşireler çalıştırılmaktadır. 73 bin mezuna göre anestezi tekniker ve teknisyen alımları yetersiz kalmaktadır” dedi.

Anestezi çalışma alanının sadece ameliyathane ile sınırlandırılmaması, iş tanımının yeniden düzenlenerek yoğun bakım, acil servis ve diğer sağlık personeli olarak görev alması gerektiğini ifade eden Bayraktar, “Bu kişiler farmakolojik bilgisi, narkotik ilaç takibi, arteriyel girişim ve takibi, santral venözkateter takibi ve kullanımı, monitör takibi, vantilatör takibi, solunum ve kalp durması durumlarında hastaya müdahale ve hayata döndürülmesi konularında aldığı eğitim ve meslek tecrübesiyle yoğun bakımlarda ve acil servisler de çalışmayı çoktan hak etmiştir” ifadelerini kullandı.

ATAMALAR ADİL OLMALI

Acil ve yoğun bakımlarda görevlendirilen anestezi ve reanimasyon uzman doktorlarının yardımcıları olan anestezi tekniker ve teknisyenlerinin de yoğun bakım ve acillerde çalıştırılmasının önünün açılmasını isteyen Bayraktar, “Farmakolojik ve acil müdahale konusunda eğitimli olan anestezi teknikerleri sadece ameliyathanelerde kısıtlı kalmaktadır. Anestezinin önü açılmalı ve ameliyathane dışında da görev verilmelidir. Üniversite hastaneleri de sözleşmeli alımda isme yönelik talepte bulunmamalı, istenilen belge, çalışma şartlarını vesaire belli bir kişiye yönelik yapmamalı, anestezi alımlarında daha adil, daha adaletli olmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts