BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN: 14 MART’TA YAKALARIMIZA SİYAH KURDELE TAKACAĞIZ

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, 14 Mart Tıp Bayramı olarak anılan tarihin uzun yıllardır bayram coşkusu ve sevinci ile kutlanamadığına dikkat çekerek, “Yıllardır bu anlamlı günü sağlık çalışanları değil, sağlık çalışanlarını sorunlar yumağı içinde bırakanlar kutlamaktadır. Sağlık çalışanları ise hak ettikleri ücretler, yıpranma hakları, ek göstergeleri verilene, zorla dayatılan nöbetler ve mesai mefhumu tanımayan performans uygulamaları kaldırılana kadar 14 Mart’ı bir bayram olarak değil hak arama günü olarak anacaklardır” değerlendirmesinde bulundu.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, 14 Mart’ın Türkiye’de modern tıp eğitiminin başlangıç tarihi ve aynı zamanda 14 Mart 1919’un İstanbul’u işgal eden düşmana karşı tıbbiye öğrencilerinin ve hekimlerin protestosunun yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, “Her iki hadisede başlı başına her yıl kutlamaya değer olaylardır. Ancak yıllardır kutlamalar yerini hak arayışlarına bırakmıştır. Çünkü sağlık çalışanlarının bırakın yeni kazanımları, özlük, mali ve sosyal hakları her yıl bir önceki yılın kötüsüne gitmektedir” ifadelerini kullandı.

YIPRANMA SÖZÜ UNUTULDU

Bayraktar, sağlık çalışanlarının yalnızca seçim dönemlerinde hatırlanıldığını, o dönemlerde de sadece vaatler verildiğini ancak geçen zamanda o vaatlerin de yerine getirilmediğini belirterek,

“Yıpranma hikayesiyle sağlık çalışanları yıllardır uyutulmaktadır. Her yıl çeşitli şekilde iktidar partisi yöneticileri bu konuyu çözeceklerini söylemelerine rağmen ne hikmetse bir türlü bu sorun çözülememiştir” dedi.

Öte yandan 3600 ek gösterge sözünün de henüz yerine getirilmediğini ifade eden Bayraktar, “Bir diğer sorun ise ek ödemelerin emekli olurken emekli aylıklarına dahil edilmemesi konusudur. Ek ödeme ve tazminatların maaşlara yansıtılmaması nedeniyle emeklilikte maaşlar yarı yarıya azalmaktadır. Bu nedenle yüzbinlerce memur da emekliliği hak etmesine rağmen maaşlarının yarı oranda azalacağı nedeniyle hala çalışmak zorunda kalmaktadır” ifadelerini kullandı.

VERGİ DİLİMİ SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Memurların enflasyona yenik düşen maaşlarına bir darbenin de her yıl gelir vergisinden dolayı artan vergi yükünden geldiğine dikkat çeken Bayraktar, yüzbinlerce memurun mayıs ayında bir üst vergi dilimi olan yüzde 20’lik dilime gireceğini belirtti. Bayraktar, “Gelir vergisi oranlarını belirleyen kazanç dilimlerinin düşük tutulması nedeniyle memurlar daha yılın ilk aylarında bir üst kazanç dilimine geçiyor ve ödedikleri gelir vergisi oranı yüzde 15’ten yüzde 20’ye çıkıyor. Vergi dilimleri sabitlenerek ve çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınarak bu sorun aşılmalıdır” dedi.

14 MART’TA BİR MAAŞ İKRAMİYE TALEBİ

Bayraktar, Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’nda (TÜSEB) görevli çalışanlara her yıl 14 Mart Tıp Bayramı’nda birer maaş ikramiye verildiğini ifade ederek, bu ikramiye uygulamasının tüm sağlık camiasına yaygınlaştırılması gerektiğini ifade etti. Döner sermayelerin de denge tazminatının altında kalması nedeniyle sağlık çalışanlarının yine başka bir mağduriyet daha yaşadığını belirten Bayraktar, “Sağlık çalışanlarının sorunları sıralamakla bitmez. Bu nedenle sorunların çözümü için biran önce harekete geçilmeli” değerlendirmesinde bulundu.

SİYAH KURDELE TAKACAĞIZ

Bayraktar, sağlık çalışanlarının başta şiddet sorunu olmak üzere, ücretler, yıpranma, ek gösterge, vergi dilimi, nöbet, mesai, performans uygulaması gibi birçok konuda mağdur edildiklerini ifade ederek, “Sağlık çalışanları olarak bayramı bizlere zehir edenlere ve bayramı bayram gibi kutlamamıza mani olanlara haklarımızı helal etmiyoruz. 14 Martta yılın doktorunu seçip hemen ardından 15 Martta tüm sağlık çalışanlarına sırtlarını dönenleri elbette bir kenara not ediyoruz” dedi.

Bayraktar, 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlamayacaklarını da kamuoyuna duyururken, “14 Mart’ta yakalarımıza protesto amaçlı siyah kurdeleler takarak görevlerimizin başında olacağız. Tüm sağlık çalışanlarını, sağlık dernek ve sendikalarını da bizimle birlikte protestoya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts